Depresja poporodowa. Jak ją rozpoznać?

Przemęczenie? Niewyspanie? Baby blues? Czy może: depresja poporodowa?
Depresja poporodowa. Jak ją rozpoznać?
fot. istock.com
18.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Depresja poporodowa pojawia się zwykle od 2 do 12 miesięcy po porodzie i wiąże się z chronicznym obniżeniem nastroju, niechęcią i przemęczeniem. Nie każde obniżenie nastroju po porodzie musi świadczyć o depresji poporodowej. Czasem to tylko okresowe przygnębienie, które określa się często mianem baby blues. Naturalnym stanem kobiety w ciągu kilku miesięcy po porodzie jest utrata masy ciała, zmęczenie, rozdrażnienie i spadek libido. Gdy diagnozuje się depresję poporodową, muszą występować dodatkowo inne konkretne objawy dotyczące zachowania kobiety.

Co to jest i ile trwa depresja poporodowa?

Zdiagnozowana depresja poporodowa jest czymś większym niż zwykłym zmęczeniem i wymaga interwencji specjalisty. Jej przebieg jest różny w zależności od przypadku, czasami konieczne jest nawet zastosowanie leków na depresję poporodową. Długość jej trwania nie jest jednoznacznie podawana, przyjmuje się jednak, że może trwać od miesiąca do – nieleczona – nawet roku.

Depresja poporodowa może wystąpić nawet rok po porodzie, więc należy ciągle trzymać rękę na pulsie.

depresja
fot. istock.com

Depresja poporodowa – przyczyny

Przyczyny depresji poporodowej mają podłoże psychiczne i uaktywniają się najczęściej na skutek wycieńczenia fizycznego. Wśród przyczyn depresji poporodowej najczęściej wymienia się:

  • Utrudniony kontakt kobiety z własną matką
  • Brak utrwalonego obrazu matki
  • Strach przed nową sytuacją
  • Frustracja wynikająca z niespełnionych pragnień
  • Lęk przed rzeczywistością
  • Dramatyczny przebieg porodu
  • Niemożność karmienia piersią
  • Ogólne złe samopoczucie

Depresja poporodowa – objawy

Objawy depresji poporodowej są bardzo podobne do objawów baby bluesa lub bardzo silnego przygnębienia. Depresja poporodowa to jednak coś więcej niż przygnębienie.  Kobieta czuje się bardzo źle. Dominuje smutek i rozdrażnienie. Taka mama jest ciągle zmęczona, czuje, że nie radzi sobie z najprostszymi rzeczami, nie potrafi niczym się  cieszyć . W czasie depresji poporodowej może młodej mamie dokuczać bezsenność, brak apetytu, poczucie winy, lęk o zdrowie i życie dziecka.

Zobacz więcej: Niedobór witamin czy depresja - jak je odróżnić?

depresja
fot. istock.com

Depresja poporodowa – leczenie

Na leczenie depresji poporodowej rzadko jest czas, więc kobiety – nawet te, które są świadome powagi tematu – odkładają je na później. Tymczasem zrobienie podstawowych badań i specjalistyczna pomoc podczas depresji poporodowej są niesłychanie ważne. To, czy cierpimy na depresję powinien ustalić specjalista. Najważniejsze jest, by w ogóle uświadomić sobie problem i pozwolić sobie pomóc. Leczenie psychiatryczne depresji poporodowej za pomocą środków farmakologicznych jest bardzo trudne, gdyż przedostają się one do mleka matki, dlatego kobieta powinna przebywać pod ścisłą kontrolą lekarza i w razie konieczności przerwać karmienie piersią na rzecz uregulowania własnego stanu psychicznego.

Depresja poporodowa u mężczyzn

Wiele uwagi poświęca się depresji poporodowej u matek, tymczasem badania wykazały, że 1 z 10 mężczyzn może cierpieć na to samo.

Zobacz więcej: Jeden krok do pokonania zimowej depresji

Depresja poporodowa u ojców nie jest rzadkością. Poważne obniżenie nastroju może być wywołane także przez niewyspanie, słabą odporność na płacz dziecka, zmianę rytmu dnia, a nawet – jak twierdzą niektórzy naukowcy – zmiany hormonalne. Depresję poporodową u mężczyzn może potęgować także zazdrość o uwagę partnerki, która teraz skupiona jest głównie na niemowlęciu. Jeśli mężczyzna zauważy, że jego chwilowe przygnębienie nie mija, przekłada się na problemy z zasypianiem i brak apetytu, to znak, że może mieć do czynienia z depresją poporodową. Gdy pomimo wsparcia  partnerki stan przygnębienia nie minie, mężczyzna  powinien udać się do specjalisty.

Jak uniknąć depresji poporodowej?

Czy są sposoby na uniknięcie depresji poporodowej? Nie ma złotego środka, jest jednak kilka drobnych kroków, które należy wykonać, by ustrzec się przed objawami depresji poporodowej. Są wśród nich: zdrowa dieta, ruch, pomoc najbliższych, wysypianie się, brak dodatkowych obowiązków. 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie