8 oznak wypalenia rodzicielskiego. Punktu 6 nie możesz zignorować

Wypalenie rodzicielskie to stan, w którym rodzic czuje się przytłoczony codziennymi obowiązkami związanymi z opieką nad dziećmi, jest wyczerpany emocjonalnie i fizycznie.
Amerykańska psycholog dziecięca, Ann-Louise T. Lockhart dla parents.com podkreśla, że choć wypalenie rodzicielskie nie jest oficjalną jednostką medyczną, to opisuje bardzo realne doświadczenie wielu rodziców, głównie mam.
Rozpoznanie symptomów wypalenia rodzicielskiego to pierwszy krok do odzyskania równowagi. Eksperci wyróżniają osiem najważniejszych oznak tego problemu.
Przytłaczające poczucie winy to jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów. Rodzice czują, że nie wywiązują się wystarczająco dobrze ze swoich obowiązków, że nie dają rady, że powinni robić więcej dla swoich dzieci.
Przewlekłe zmęczenie to nie zwykłe zmęczenie po ciężkim dniu. To stan, w którym odpoczynek nie przynosi ulgi, a uczucie wyczerpania towarzyszy na co dzień, niezależnie od ilości snu.
Dolegliwości fizyczne mogą manifestować się bólami głowy, napięciami mięśniowymi, problemami żołądkowymi czy bólami pleców. Ciało wysyła sygnały ostrzegawcze, które nie powinny być ignorowane.
Zaburzenia apetytu dotykają rodziców na różne sposoby. Niektórzy całkowicie tracą apetyt, inni z kolei nadmiernie objadają się, radząc sobie w ten sposób ze stresem.
Osłabiona odporność to naturalny rezultat przewlekłego stresu. Rodzice częściej chorują na infekcje czy przeziębienia, a proces leczenia trwa dłużej niż zwykle.
Uczucie przytłoczenia sprawia, że nawet najprostsze zadania mogą wydawać się nie do wykonania. Wszystko wymaga ogromnego wysiłku, a lista obowiązków wydaje się nieskończona.
Zwiększona drażliwość to częsta reakcja na chroniczne przeciążenie emocjonalne. Wypaleni rodzice łatwiej się denerwują, częściej podnoszą głos na dzieci czy partnera.
Dystans emocjonalny może prowadzić do poczucia odłączenia od dzieci, partnera, a nawet od samych siebie. To mechanizm obronny psychiki przed dalszym przeciążeniem.
Według psycholożki Ann-Louise T. Lockhart kilka czynników prowadzi do wypalenia rodzicielskiego:
Wypalenie rodzicielskie to poważny problem, który nie powinien być bagatelizowany. Psychologowie rekomendują kilka sprawdzonych strategii: