Jedną z najważniejszych rzeczy, które robi twoje dziecko, jest zabawa. To najlepszy sposób na naukę maluchów poprzez odkrywanie otaczającego je świata i rozwijanie nowych umiejętności. Ważne jest, by dziecko potrafiło bawić się same, ale rodzice czy opiekunowie mogą uczestniczyć w nauce maluchów, organizując zabawne, edukacyjne i interaktywne zajęcia w domu.
Ważne, by aktywności wpływały na ich rozwój fizyczny, poznawczy i emocjonalny. Promując również więź rodzic-dziecko.
Oczywiście na rynku dostępne są miejsca zabaw interaktywnych dla dzieci, ale wiele łatwych i przyjemnych aktywności można zorganizować w domu i wykonać przy użyciu codziennych przedmiotów, takich jak taśma malarska, przybory do rysowania czy papier.
#1 Dotyk. Maluchy uczą się sensorycznie, dotykają, wąchają i smakują, aby zrozumieć otaczający je świat. Na grubym papierze lub tekturce narysuj zwierzątko lub kształ. Daj maluchowi do dyspozycji skrawki materiału, który mogą marszyczć i ugniatać. Jesienią możesz do tego zadania wykorzystać jarzębinę czy suche liście. Dzieci będą poznawać nie tylko różne tekstury zapachy, ale również kształty. Samo ugniatanie, mareszczenie czy rwanie papieru będzie edukujące.
Uczumy się pisać? Maluchy uczące się pisać mogą eksperymentować palcami z kształtem litery, zanim zaczną je pisać samemu. Na kartce zarysuj kształty liter, które dziecko ma wypełnić.
#2 Liczenie/mierzenie. Ta aktywność rozwojowa dla maluchów wykorzystuje przedmioty codziennego użytku, aby nauczyć je, jak mierzyć. Chociaż linijka jest najpopularniejszym narzędziem pomiarowym, eksperymentuj z innymi formami pomiaru, aby uczynić proces nauki bardziej interesującym.
Do tej zabawy przygotuj np. klcoki lego, samochodziki i książeczki z obrazkami. Dziecko zajmie się przykładaniem przedmiotów różnego rodzaju do siebie. W ten sposób szybko nauczysz go podstawowych cyfr i wiedzy o pomiarach.
fot. istock.com
#3 Porządki. W social mediach coraz więcej mówi się o uczeniu maluchów sprzątania, a nawet gotowania. Dlatego pielęgnuj u swojego dziecka pomocnego ducha, angażując je w odkładanie rzeczy na swoje miejsce. Staraj się zaakceptować pragnienie dziecka, by było zaangażowane, nawet jeśli sprzątanie czy układania wydłuża się znacząco. Choć w krótkim okresie jest to niewygodne, dzieci już w wieku 3 lat mogą pomagać w podstawowych zadaniach, a dzieci, które to robią, mogą rozwijać poczucie własnej wartości i odpowiedzialność.
#4 Poszukiwania. Dzieci są naturalnymi badaczami i uwielbiają eksplorować. Pomóż im w odkrywaniu i odnajdowaniu zagubionych skarbów, jeśli miałyby nimi być np. wszystkie fioletowe przedmioty w domu, które znajdą. Nie trzeba organizować wielkiej imprezy poszukiwawczej. Wystarczy znaleźć punkt zaczepienia i gotowe. Warto, by rodzić był zaangażowany w śledztwo - zabawa i dużo śmiechu gwarantowane.