Depresja u małych dzieci nie jest powszechna, ale niestety problem ten jest coraz częściej diagnozowany. Należy pamiętać, że nie zawsze łatwo ją zauważyć. Ale jeśli zauważasz, że twoje dziecko nie zachowuje się jak zwykle, ma problemy ze snem lub apetytem albo narzeka, że źle się czuje, gdy nie jest chore, mogą to być pierwsze oznaki.
Nietypowe zachowanie trwające dzień lub dwa prawdopodobnie nie jest powodem do niepokoju. Ale jeśli zachowanie dziecka wydaje się dziwne przez dwa tygodnie lub dłużej, możliwe, że winowajcą może być depresja.
Nie można bagatelizować oznak problemów psychicznych najmłodszych i nawet jeśli nasza reakcja, np. wizyta lub konsultacja z lekarzem okaże się na wyrost, nikomu to nie zaszkodzi. A posiadanie pewności na pewno uspokoi każdego rodzica.
Depresja to poważna choroba charakteryzująca się przewlekłym uczuciem smutku lub beznadziei. Starsze dzieci i nastolatki są bardziej narażone na depresję niż młodsze dzieci, ale dzieci w każdym wieku mogą być nią potencjalnie dotknięte...
Niestety depresję trudno rozpoznać u młodszych dzieci, które nie zawsze są w stanie (lub chcą) dokładnie wyrazić słowami, co czują. Dlatego rodzice często muszą opierać się na własnych obserwacjach. Powinni reagować, gdy zauważą poważne zmiany w zachowaniu malucha.
fot. istock.com
Młodsze dzieci mogą wydawać się smutne lub wycofane lub być bardziej zrzędliwe lub drażliwe. Jeśli rodzic nie zna konkretnej przyczyny tego zachowania (np. zmiana szkoły, kłótnia z kolegami), powinni szczególnie obserwować swoją pociechę, by ten stan nie trwał za długo lub nie pogłębiał się.
Dzieci, u których diagnozuje się depresję alienują się, nie chcą spotykać się ze znajomymi, nawet tymi, których znają od lat. Jednym z objawów mogą być także częstsze napady złości lub wybuchy płaczu. Dla odmiany mogą też być bardziej spowolnione, letargiczne.
Specjaliści zauważają, że objawem depresji mogą być także słabsze wyniki w szkole lub przedszkolu i/lub niechęć do chodzenia do szkoły lub przedszkola (mogą narzekać na bóle brzucha jako przyczynę).
Dzieci cierpiące na depresję, nawet tę lekką wydają się mniej interesować rzeczami, które normalnie lubiły. Czasem jedzą mniej lub więcej niż zwykle.
Dzieci, u których można zdiagnozować depresję niekiedy mają problemy ze snem, takie jak trudności z zasypianiem, bardzo wczesne budzenie się lub problem z porannym wstawaniem z łóżka.
U starszych dzieci, u których zdiagnozowano depresję zauważono wzmożoną samokrytykę, „Nie potrafię niczego zrobić dobrze” lub „Zawsze wszystko psuję”.