8 sposobów na zmniejszenie stresu związanego z sesją egzaminacyjną

Z badania przyprowadzonego na zlecenie Mars Wrigley wynika, że aż 30% osób w wieku 16-20 lat doświadcza 2-3 mikrostresów dziennie .
8 sposobów na zmniejszenie stresu związanego z sesją egzaminacyjną
23.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

W związku z trwającą sesją egzaminacyjną, marka Orbit® wraz z Magdą Chorzewską, psycholożką, chce wesprzeć studentów w radzeniu sobie ze stresem związanym z egzaminami. Przedstawia przydatne wskazówki, jak zadbać o małe chwile dla siebie podczas nauki. 

Jak zmniejszyć stres związany z sesją egzaminacyjną?

39% reprezentantów tej samej grupy wiekowej wskazało, że to głównie szkoła lub uczelnia są miejscem występowania tych mikrostresów. Dlatego marka Orbit® chce wesprzeć przedstawicieli młodego pokolenia, dzieląc się zabawnymi i niekonwencjonalnymi sposobami radzenia sobie z mikrostresami – szczególnie w sezonie egzaminacyjnym.

Młodzi ludzie, gdy zbliża się egzamin, radzą sobie ze stresem w różny sposób. Często „zajadają” stres (31%), izolują się od innych (23%), obgryzają paznokcie (22%) czy żują skuwki długopisu (21%)[1]. Aby uniknąć uciekania się do takich mechanizmów, Magda Chorzewska, terapeutka poznawczo-behawioralna, trenerka umiejętności psychologicznych miękkich oraz założycielka rozpoznawalnego profilu Instaporadnia, przygotowała osiem fachowych wskazówek, które mogą pomóc studentom w radzeniu sobie z poziomem stresu poprzez stworzenie czasu dla siebie i swoich potrzeb. 

– Sezon egzaminacyjny może być niezwykle męczącym okresem dla młodych ludzi – presja wywierana jest na nich nie tylko przez szkołę i rodziców, ale także przez rówieśników oraz ich samych. Ludzie z biegiem czasu opracowali wiele różnych mechanizmów radzenia sobie ze stresem, niektóre z nich są zdrowe i korzystne, ale zdarza się, że niektóre zamiast zmniejszać stres, długofalowo mogą go nasilać. Wraz z marką Orbit dzielę się ośmioma wskazówkami, które pomogą poradzić sobie ze stresem podczas egzaminów w dobry sposób – podkreśla Magda Chorzewska, psycholożka.

8 sposobów na zmniejszenie stresu związanego z sesją egzaminacyjną

#1 Ćwiczenia – aktywność fizyczna to świetny sposób na radzenie sobie ze stresem, ponieważ uwalniają się endorfiny – neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Niezależnie od tego, czy jest to bieg w parku, czy 30-minutowa sesja na siłowni, wprawienie ciała w ruch, może pomóc poczuć się lepiej.

#2 Szukanie chwili dla siebie – taka chwila może przybrać różne formy – medytacji, słuchania muzyki, czytania książki – najważniejsze jest to, aby był to czas, w którym skupiasz się na czymś innym niż nauka. Również żucie gumy może być dobrym towarzyszem takiej chwili. Czynność żucia zapewnia coś powtarzalnego, na czym można się skupić.

#3 Dobre, zbilansowane odżywianie – składniki odżywcze czerpiemy z pożywienia i to ono napędza nie tylko nasze ciało, ale także mózg. Dlatego ważne jest zadbanie o zbilansowane, regularne posiłki.

#4 Zdrowy sen – możesz myśleć, że poświęcenie dodatkowej godziny na sen kosztem nauki pomoże ci w czasie egzaminu. Należy natomiast pamiętać, że sen jest bardzo ważny. Kiedy śpimy, nasz mózg się regeneruje, co pomaga w osiągnięciu lepszych wyników następnego dnia!

#5 Oddychanie – nie zapominaj o dobrym oddychaniu. Regulacja oddechu jest przydatnym sposobem radzenia sobie ze stresem, ponieważ pomaga regulować układ nerwowy, który kontroluje mimowolne funkcje naszego ciała (takie jak przyspieszone bicie serca związane z lękiem).

#6 Dzielenie nauki na mniejsze części – w sezonie egzaminacyjnym często będziesz mieć więcej niż jeden egzamin. Jeśli czujesz, że masz dużo na głowie, podziel materiał na łatwiejsze do opanowania części, upewniając się, że robisz przerwy między nimi.

#7 Szukanie wsparcia u bliskich i przyjaciół – jeśli czujesz, że napięcie staje się zbyt duże, porozmawiaj z kimś. Niezależnie od tego, czy są to twoi rodzice, przyjaciele czy nauczyciele, w ostatecznym rozrachunku twoje dobre samopoczucie powinno być najważniejszym czynnikiem, a bliscy będą w stanie wesprzeć cię w znalezieniu sposobów na stres, z którym się zmagasz.

#8 Wiara w siebie – może się to wydawać oczywiste, ale w obliczu wyzwań, takich jak egzaminy, często zapominamy spojrzeć wstecz na to, jak daleko zaszliśmy i ile osiągnęliśmy. Kiedy doświadczasz negatywnych myśli, spróbuj zastąpić je pozytywnymi, świętując swoje małe sukcesy i wszystko to, co udało ci się zrobić do tej pory!

 

[1] Tamże.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie