Dlaczego niektórym trudno zachować tajemnicę?

Na pewno znasz kogoś, kto pomimo zapewnienia dotrzymania tajemnicy, postępuje zupełnie inaczej…
Dlaczego niektórym trudno zachować tajemnicę?
fot. istock.com
03.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Albo to tobie powiedziano tajemnicę i choć obiecałaś ją zachować dla siebie, to po powrocie do domu nie jesteś w stanie się powstrzymać i przekazujesz szczegóły partnerowi, czy najbliższym osobom? A może jest zdecydowanie gorzej i zdradziłaś największą tajemnicę publicznie, na imprezie?

Dlaczego ryzykujemy złamanie zaufania i zdradzamy tajemnicę?

Czy to naprawdę takie złe? Czy nie jest trochę tak, że opowiadanie sekretów innych sprawia, że jesteśmy bardziej cenione? Że dzięki temu wynika, iż jesteśmy osobami godnymi zaufania?

Te wszystkie wątpliwości rozwiewamy poniżej.

Dzielenie się czyjąś tajemnicą jest cechą osób ekstrawertycznych, które mają potrzebę wymiany, komunikacji. Takie osoby, mają większy problem z trzymaniem przysłowiowego języka za zębami i utrzymaniem poufności. Ekstrawertycy postrzegani są jako gaduły, pewni siebie i przede wszystkim jako osoby śmiało dzielące się wszystkim ze wszystkimi.

Dość często zdarza się również tak, że wyjawianie czyjejś tajemnicy jest potrzebą zemsty, czy chęcią wyróżnienia się w społeczeństwie, trochę w kontekście pokazania że mamy jakąś tam formę władzy.

Czasami kwestia dotrzymania tajemnicy związana jest z ciężarem danej informacji. Niektóre kwestie mogą być dość ciężkie do noszenia i narażać nas na niebezpieczeństwo.

W tym przypadku naruszenie dotrzymania obietnicy to swojego rodzaju wybawienie. Czasami tajemnice rodzinne, czy traumy mogą przeszkadzać danej jednostce w relacjach z innymi i z samym sobą.

fot. istock.com

Czy niedotrzymanie tajemnicy jest naprawdę takie złe?

Tajemnice mają aspekt jednoczący, scalają dwie osoby. Teoretycznie ludzie, z którymi dzielimy tajemnice, to ludzie z którymi łączy nas stabilny i trwały związek. Oczywiście, jak wszystko i ta funkcja ma swoje granice. Ciężko jasno określić, kiedy takie małe zwierzania są szkodliwe. Większość tego co ujawniamy jest częścią inteligencji relacyjnej. Ważne, żeby zdać sobie sprawę, czy wyjawienie tajemnicy może powodować szkody. Co więcej, jeśli wielokrotnie łamiemy daną nam tajemnicę, może mieć to konsekwencje w relacji. W skrócie, osoby, które dażą cię zaufaniem w pewnym momencie powiedzą dość i staniesz się niewiarygodny.

Podsumowując jeśli już podejmujesz się usłyszeć i dochować tajemnicy, przed jej wyjawieniem zastanów się nad konsekwencjami. Postaw dobro zwierzającej się osoby nad własne korzyści. Przemyśl, czy opowiadając dany sekret nie ranisz nikogo, jeśli tak to czas to zmienić. A jeśli nie jesteś w stanie trzymać tajemnicy tylko dla siebie może warto zakomunikować to najbliższym i powiedzieć, że nie jesteś osobą godną zaufania.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie