ZOSTAĆ CZY ODEJŚĆ czyli wszystko o toksycznym związku z osobą narcystyczną

Jak poznać, czy jesteś w związku z narcyzem – i co możesz z tym zrobić?
ZOSTAĆ CZY ODEJŚĆ czyli wszystko o toksycznym związku z osobą narcystyczną
fot. istock.com
29.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Narcyzm to współczesna epidemia — i szybko się rozprzestrzenia. Narcyzi wydają się być piękni na zewnątrz, ale puści w środku. Chociaż często odnoszą sukcesy, są również kontrolujący, manipulujący, uprzywilejowani, próżni i pozbawieni empatii. Jeśli twoja druga połówka może być charyzmatyczna i czarująca w jednej chwili, a w następnej sprawia, że czujesz się rozczarowany, podenerwowany i wątpisz w siebie, możesz być związany z narcyzem. Ten niebezpieczny związek może powoli zrujnować twoje dobre samopoczucie, a ostatecznie twoje zdrowie psychiczne. Czasami odejście jest najzdrowszą opcją. Ale czasami wydaje się, że to nie jest opcja i możesz mieć ważne powody, by zostać – dla swoich dzieci, bezpieczeństwa finansowego, przekonań religijnych lub po prostu dlatego, że jesteś zakochany.

Związek z narcyzem - co zrobić?

Zostać czy odejść" Dr Ramani Durvasula daje ci narzędzia, które pomogą ci przestać popełniać te same błędy. Pokazuje, na co należy uważać i zapewnia wskazówki dotyczące radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Ten rzetelny podręcznik przetrwania oparty jest na prawdziwym terenie patologicznego narcyzmu i zapewnia realistyczny plan poruszania się po tym krajobrazie i odzyskania swojego prawdziwego ja, znalezienia uzdrowienia i prowadzenia autentycznego i pełnego mocy życia. Niezależnie od tego, czy zostaniesz, czy odejdziesz.

Zadowalające bliskie relacje wymagają – od obojga partnerów – umiejętności nawiązywania i utrzymywania intymności, empatii, otwartości oraz wzajemnej i responsywnej komunikacji. Narcyz po prostu nie może zapewnić tych podstawowych relacji. Ta książka jest ostatecznym przewodnikiem przetrwania dla tych, którzy muszą poruszać się po tym pełnym wyzwań uczuciowym krajobrazie i zawiera uczciwe spojrzenie na to, czego mogą się spodziewać i jak odzyskać siły. - Pamela Regan, Ph.D., autorka The Mating Game i Close Relationships

Książka "Zostać czy odejść" przeprowadza nas przez proces otwierania szeroko oczu i wychodzenia z iluzji. Czytając ją, dociera do nas w jakim związku jesteśmy. Czego doświadczamy i jaki to ma na nas wpływ. Na tej podstawie jesteśmy w stanie podjąć decyzję o pozostaniu lub odejściu. Każda z tych decyzji niesie ze sobą tak wiele konsekwencji. Dzięki tej książce jesteśmy w stanie to zobaczyć i ocenić, co na ten moment jest dla mnie najlepsze. Czytając ją nabieramy więcej pewności i odwagi, bo wiemy co tak naprawdę dzieje lub działo w naszym życiu. To dodaje dużo siły i ułatwia szukanie pomocy. Książka odpowiada na najczęściej zadawane pytania osoby, która żyje z narcyzem nie mając tego świadomości. - Justyna Czekaj certyfikowanym coach, studentka psychologii i autorka projektu "Wilczycą Być". 

Fragment książki: Musimy wielokrotne doświadczyć jakiejś sytuacji, zanim poczujemy, że chcemy coś z nią zrobić. Powiedzieć o niej I podzielić się z innymi własnym doświadczeniem psycholożki, nauczycielki i naocznego świadka.

Obserwując z bliska ludzi, którzy przez relację z osobą narcystyczną mieli niszczone życie, zdewastowane poczucie wartości i zrujnowane zdrowie psychiczne, poczułam, że niezbędny jest rzetelny „podręcznik przetrwania”. Taki, który nie jest wypełniony niosącymi nadzieję poradami czy stwierdzeniami, że każdy może się zmienić, nie namawia do wybaczania ani nie zapewnia, że bestia może stać się księciem z bajki. Zawierający prawdziwą diagnozę, osadzony w rzeczywistości, przedstawiający realistyczną mapę, która pozwoli się poruszać wśród oczekiwań i odpowiednio reagować.

Przez 16 lat wykładałam psychologię na Uniwersytecie stanu Kalifornia w Los Angeles i przez dziesięć lat prowadziłam konkretne badania finansowane przez Narodowy Instytut Zdrowia (National Institutes of Health), dotyczące zaburzeń osobowości oraz ich związków ze zdrowiem i chorobami. Ta działalność zmusiła mnie do pogłębionego poznawania zróżnicowanej i delikatnej natury zaburzeń osobowości, w tym osobowości narcystycznej. Obserwując setki pacjentek i pacjentów, zauważyłam chaos, jaki ten wzorzec osobowości wprowadził w ich życie i w życie ich otoczenia. Mówiąc najprościej:

  • zaburzenia osobowości u partnera nie służą twojemu zdrowiu. 

Praktykowałam psychologię przez 18 lat i na przestrzeni tego czasu obserwowałam uporczywe utrzymywanie się tych zaburzeń. Ludzie nimi dotknięci po prostu się nie zmieniają. Zauważyłam powtarzającą się prawidłowość, polegającą na tym, że choć niekiedy udaje się modyfikować zachowanie osób z narcystycznymi zaburzeniami osobowości, to poprawa zwykle nie trwa długo. Co ważniejsze, spostrzegłam, że drobne zmiany postępowania, do jakich możemy doprowadzić, prawie wcale nie wpływają na sposób funkcjonowania w związku.

A właśnie w relacjach osobistych ludzie o osobowości narcystycznej powodują największe zniszczenia. Można ich nauczyć punktualności, jednak nie uda się wpoić szczerej empatii. 

W karierze zawodowej trafiłam na chyba najbardziej fascynujący okres w psychologicznych dziejach ludzkości. Kiedy zaczynałam wykłady, nikt nie słyszał o laptopach, smartfon, Internet był w powijakach, a w telewizji występowali aktorzy i obowiązywały scenariusze. Obserwowałam kulturowe przejście od „Pycha kroczy przed upadkiem” do „Masz, to się chwal”. Zajęło ono tylko dziesięć lat. Jak z bicza strzelił. Człowiek stał się istotą osobną, każdy żyje dla siebie. Głębię przehandlowano za powierzchowność, a z psychologicznego punktu widzenia była to nader kosztowna transakcja. W terapii wykłady o zaburzeniach osobowości i długotrwałe prowadzenie badań nad zaburzeniami osobowości połączyły się w jedno. Nie chodziło tylko o diagnozę i wzorce, lecz także o poznanie ściśle określonych faktów. Zebrałam tu i te fakty, i spostrzeżenia.

Fitzgerald ujął to najlepiej, określając osoby narcystyczne, takie jak Tom i Daisy Buchanan (bohaterowie powieści Wielki Gatsby autorstwa Francissa Scotta Fitzgeralda), jako nie przejawiające dbałości o innych. Zarówno Tom, jak i Daisy niszczyli rzeczy i ludzi, a potem wracali do świata wielkich pieniędzy, wszechogarniającego braku dbałości o kogokolwiek i tego wszystkiego, co trzymało ich razem, pozwalając, by inni sprzątali bałagan, którego narobili”. Osoby narcystyczne cechuje właśnie to: brak dbałości o innych. Prą naprzód, traktując relacje i ludzi jak przedmioty, narzędzia i zachcianki. Często wydają się okrutni i szorstcy, ale to ocena na wyrost. Są po prostu niedbali. I oczekują, że inni po nich posprzątają.

Brak dbałości, nieuważność, jest okrucieństwem. Właściwie to, czym się kieruje osoba narcystyczna, nie jest ważne, liczy się skutek. A skutkiem jest szkodzenie innym, niszczenie ich samopoczucia, nadziei, aspiracji i całego życia. Brak dbałości to nazwanie zjawiska, ale to żadne usprawiedliwienie. Jak pięknie ujmuje to Anaïs Nin, „(...) Miłość nigdy nie umiera śmiercią naturalną. Umiera, ponieważ nie wiemy, jak napełniać jej źródło. Umiera przez naszą ślepotę, błędy i zdrady. Umiera chora i poraniona. Umiera ze zmęczenia, zwiędnięcia, zniszczenia. Każdy kochanek mógłby trafić przed oblicze sądu jako morderca swojej miłości. Kiedy coś cię boli, zasmuca, spieszę,by to zmienić, poczuć to samo, co ty, ale odwracasz się z gestem zniecierpliwienia i mówisz: - Nie rozumiem”.

Ta książka o braku nadziei ma nieść nadzieję. Ma podsuwać realne rozwiązania osadzone w rzeczywistości, a nie prezentować życzeniowe teorie. Chcę, aby to było wprowadzenie do podstawowej wiedzy o narcyzmie, pozwalające ci się odnaleźć, jeżeli tkwisz w związku z taką osobą i doświadczasz wszystkiego, co on niesie.

Pokażę też narcyzm na tle codziennego zachowania. Czytanie znaków ostrzegawczych i rozpoznawanie symptomów może być zaledwie pierwszym krokiem, jednak pomoże zrozumieć, że ci ludzie, trudni i wyrządzający tyle krzywd, nie są do szczętu źli. Zakochujemy się w nich, budujemy wspólne życie, mamy z nimi dzieci, a niekiedy nie potrafimy od nich odejść. Nawet gdy nas niszczą. Zrozumienie tych delikatnych procesów pozwoli ci traktować siebie z większą wyrozumiałością i być może pomoże zachować zdrowie.

Główne przesłanie tej książki brzmi: osoba narcystyczna nigdy się nie zmieni. Proste stwierdzenie, które – mam nadzieję – odmieni twoje życie, ponieważ sprawi, że przestaniesz się obwiniać, odczuwać niepokój i wątpić w siebie, zadręczać się, szukając dróg porozumienia i czytając dziesiątki poradników (których autorzy zakładają, że druga połowa cię słucha), czyli nie będziesz dłużej czekać na autobus, który nigdy nie nadjedzie. 

Relację z narcyzem (niezależnie od płci) trzyma przy życiu twoja nadzieja, że „pewnego dnia wszystko się zmieni na lepsze”, nie poparta żadnymi dowodami, iż kiedyś istotnie może tak się stać. Nie zmieniam przekonania: 99% osób z narcystycznym zaburzeniem osobowości nigdy się nie zmieni. Nie będzie nic poza tym co widać, więc albo przywyknij, albo odejdź. Zakładanie, że ta druga osoba się zmieni, nie ma sensu. Jedyna korekta, jaka może nastąpić, dotyczy ciebie: masz szansę zrozumieć elementy tej układanki, określić swoje oczekiwania i zgodnie z nimi podejmować decyzje. Właśnie o tym jest ta książka.

Przedstawiam w niej pogłębioną analizę i opis narcyzmu oraz złowrogą „ciemną triadę” (więcej na ten temat w rozdziale 3). Mam zamiar pomóc ci zauważyć, sygnały ostrzegawcze, wykryć schematy zachowania, powiązać je z twoim samopoczuciem, wybrać właściwą drogę i pokazać, jak wprowadzić zamiar w życie. Jednak przede wszystkim książka ta ma przypominać gorzką prawdę: ponieważ osoba narcystyczna nigdy się nie zmieni, zastanów się, czy uśmiecha ci się życie Syzyfa, który dzień po dniu wtacza głaz pod górę, by kolejnego ranka podjąć trud na nowo. Pokażę też, jak wyjść z zaklętego kręgu, który cię więzi, a którego istnienia nawet nie zauważasz.

Narcystyczne zaburzenia osobowości, podobnie jak i inne zaburzenia osobowości, są czymś innym niż choroby psychiczne uważane raczej za zespoły zachowań - syndromy (na przykład głęboka depresja). Zaburzenia osobowości to powtarzalne schematy reagowania zarówno na otoczenie, jak i na własny świat wewnętrzny. Pod wpływem stresu te schematy reakcji się nasilają. Ponieważ są powtarzalnymi schematami, są przewidywalne. Wynikają z osobowości narcystycznej, nie twojej, jednak wywołują wielkie szkody w relacjach tej osoby ze wszystkimi wokół. Materiał prasowy

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Hania (Ocena: 5) 29.03.2024 11:30
Trzeba zadbać o swoje zdrowie. Badajcie swoje piersi i wykonujcie samobadanie w domu - polecam specjalną rękawicę do samobadania FemiGlove
odpowiedz
Polecane dla Ciebie