Samotne macierzyństwo? Możesz sobie wszystko zaplanować!

Niektóre kobiety decydują się samotnie wychować dziecko, inne nie mają wyboru, ale nie oznacza to, że są zupełnie samotne.
Samotne macierzyństwo? Możesz sobie wszystko zaplanować!
fot. istock.com
22.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Bez względu na to, co się stało z ojcem dziecka, przyszła mama nie jest sama, zawsze są jacyś dziadkowie, ciocie, siostry, kuzyni, przyjaciółki i znajomi. Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, każdy może ci jakoś pomóc. Może twoja siostra będzie chodziła do lekarza, a przyjaciółka pójdzie z tobą do porodu, mama zostanie kilka dni po narodzinach, a ciocia pomoże w weekend przy prasowaniu.

Samotne macierzyństwo - jak wytrwać?

Możesz być przyjemnie zaskoczona, tym jak wiele osób jest chętnych do pomocy, ale nie bardzo wiedzą jak to tobie zaproponować. Twoja sytuacja może się zmienić i powinnaś zachować elastyczność, ale jeżeli zaplanujesz różne rzeczy z wyprzedzeniem, może się okazać to pomocne podczas porodu i zaraz po narodzinach. Dzięki temu masz szansę w pełni cieszyć się macierzyństwem.

Być może masz przyjaciół, który będą w stanie udzielić ci wsparcia na dłuższą metę. W Stanach Zjednoczonych taką pomoc nazywa się współrodzicielstwem (co-parenting) - osoby bezdzietne lub już z dorosłym potomstwem przyjmują długoterminowe role w życiu dziecka. Możesz coś ustalić oficjalnie lub po prostu powiedzieć wybranym osobom, że potrzebujesz ich pomocy i omówić, w jaki sposób mieliby być obecni w życiu twojego dziecka.

fot. istock.com

Weź kartkę papieru, narysuj krąg i na pisz w nim JA. Wyobraź sobie, że twoje dziecko, ma trzy tygodnie, nie chce spać i płacze. Potrzebujesz pomocy, lodówka świeci pustkami, nie nadążasz z praniem, prasowaniem. Pomyśl, kogo poprosiłabyś o pomoc. Narysuj linie odchodzące od słowa JA jak promienie na końcach napisz imiona i numery telefonów do wszystkich osób, które mogą ci pomóc. Jeśli np. twoja siostra mieszka na tyle daleko, że nie przyjedzie, ale zawsze będziesz mogła do niej zadzwonić i się wypłakać, dodaj ją do listy. Jeśli sąsiadka może zrobić ci podstawie zakupy, zapisz jej numer telefonu. Jeśli twój przyjaciel jest w każdej chili rzucić wszystko i przyjechać napisz jego numer wielkimi literami. Przypnij tę kartkę przy telefonie lub na lodówce. Większość świeżo upieczonych matek potrzebuje pomocy, ale ma problemy z tym, jak o nią prosić. Przyjaciele chętnie pomogą, ale nie wiedza jak zaproponować wsparcie. Lista ułatwi ci zwracanie się o pomoc, a innym umożliwi jej udzielenie.

Życie jest jak karuzela. Może kiedyś przyjdzie czas, że ty będziesz mogła pomóc jakiejś mamie w opałach, więc nie wahaj się prosić o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Metoda ta też jest przydatna dla par. Szczególnie jeśli twój partner często wyjeżdża delegacje lub pracuje gdzieś daleko i często będziesz sama. Niech twój partner zrobi podobną listę, byś mogła liczyć na dodatkową pomoc, gdy on będzie daleko.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie