Bycie samotną matką szkodzi zdrowiu...

Do takich wniosków doszli naukowcy. Okazuje się, że niebezpieczne choroby zagrażają samotnym mamom dużo bardziej niż mężatkom.
Bycie samotną matką szkodzi zdrowiu...
fot. istock.com
09.02.2024
Katarzyna Lemanowicz

Na Uniwersytecie Medycznym w Rotterdamie przeprowadzono badania na 17 tys. kobiet z Europy i Stanów Zjednoczonych. Naukowcy odkryli, że samotne matki są o 40% bardziej narażone na choroby serca i aż o 74% na udar mózgu w stosunku do mężatek. Jak to możliwe?

Naukowcy nie mają wątpliwości, że główną przyczyną problemów ze zdrowiem u samotnych matek jest stres. Kobiety bez partnera i dodatkowego wsparcia finansowego są zmęczone i zestresowane, a długotrwałe osłabienie pogarszają stan ich zdrowia. Niestety samotne panie też, częściej niż mężatki, sięgają po używki takie jak papierosy i alkohol, co nie jest bez znaczenia dla stanu ich zdrowia.

Czy bycie samotną mamą szkodzi zdrowiu?

Pod wpływem permanentnego stresu rośnie stężenie kortyzolu. Hormon ten obkurcza naczynia krwionośne, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego, a nadciśnienie zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Dlatego samotne mamy częściej narażone są na udar mózgu, zawał serca czy miażdżycę.

Jak wykazuje szereg badań, zjawisko to nie dotyczy tylko i wyłącznie samotnych mam. Nie od dziś wiadomo, że osoby samotne częściej chorują na depresje i nerwice. Szereg badań potwierdza, że to czy ktoś jest w stałym związku, może wpływać także na inne obszary zdrowia. Według badań prowadzonych wśród singli, niemal 95% z nich cierpi z powodu braku czułości, uścisków czy objęć. Niespełniona jest u nich jedna z podstawowych potrzeb człowieka: potrzeba interakcji i bezpieczeństwa. Jak wiadomo czułość, przytulanie i pocałunki odpowiedzialne są za dobre samopoczucie, dodając energii i pewności siebie.

fot. istock.com

Badania wskazują również na to, że osoby samotne częściej chorują na choroby układu krążenia, a ryzyko śmierci wśród osób samotnych z powodu problemów z sercem jest czterokrotnie wyższe niż u osób w związkach. Single uskarżają się również częściej na bóle pleców i głowy.

Według innych badań samotność łączy się z gorszym samopoczuciem, częstszymi chorobami, a w związku z tym z krótszym życiem. Uczucie "bycia samemu" i brak towarzystwa mogą zmieniać sposób ekspresji i funkcjonowania nawet niektórych genów! Przez to osoby samotne mają słabiej działający układ odpornościowy, a co za tym idzie są bardziej podatne na choroby zakaźne. Badania potwierdziły także, że single posiadają znacznie wyższy poziom kortyzolu – hormonu stresu, niż osoby w związkach. Mimo że hormon w nadmiarze powinien mobilizować organizm podczas wszelkich chorób, w przypadku singli tak się nie dzieje, a samotne osoby chorują częściej i intensywniej.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.02.2024 08:42
A gdzie tam. Silna kobieta z bombelkiem da rade. Wydrze socjalu ile może.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.02.2024 00:09
Czyli dzieci szkodzą.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie