Kiedy warto wybrać się na terapię dla par?

Myślisz, że się nie uda? Nie trać nadziei i spróbuj. Zawsze warto spróbować!
Kiedy warto wybrać się na terapię dla par?
fot. istock.com
27.10.2023
Katarzyna Lemanowicz

Żyjecie ze sobą ileś lat. Był ślub, a może i go nie było. Macie dziecko, dzieci, żyjecie pod jednym dachem, ale jakby... obok siebie, a nie ze sobą. Motylki z brzucha uleciały już dawno, czas randek i namiętnych wieczorów odszedł w zapomnienie. Jakby tego było mało – ciągle się kłócicie. O brudny talerz, o to, kto ma zrobić zakupy. O banały. Te banały nagle urastają do ogromnych problemów i stają się zarzewiem długich, wyczerpujących kłótni. Potem ciche dni, ukradkowe, zranione spojrzenia.

Kiedy warto wybrać się na terapię dla par?

Mówi się często, że narodziny dziecka są prawdziwym egzaminem z życia i związku. Coś w tym chyba jest. To po wiadomości o ciąży lub zaraz po pojawieniu się potomka wielu nieżonatych jeszcze mężczyzn odchodzi, chcąc czerpać, ile się da z kawalerskiego życia bez zobowiązań. Tłumaczy się ich wtedy: nie był gotowy, nie dojrzał, dorośnie i wróci. Ale po co wracać? Po co w ogóle odchodzić?

Narodziny dziecka są rewolucją dla obojga partnerów. Wspaniale jest, kiedy nic nie zmieniają, a jesli nawet – to tylko na lepsze. Ale co wtedy, gdy jest z dnia na dzień coraz gorzej i trudniej? Warto pomyśleć o poszukaniu pomocy dla Was z zewnątrz. Kogoś, kto obiektywnie spojrzy na Wasze problemy i znajdzie rozwiązania, które Wam do głowy nie przyszły, bo jesteście zbyt emocjonalnie zaangażowani w wytykanie sobie błędów i przewinień, zamiast szukanie kompromisów. Kimś takim jest terapeuta dla par. Warto zdecydować się na skorzystanie z takiej pomocy – niesie to same korzyści.

Może się okazać, że problem tkwi tak naprawdę w czymś banalnym. Drobiazgu, którego łatwo się pozbyć albo go zmienić. Terapeuta pomoże Wam dostrzec, co jest tym prawdziwym problemem. Bo przecież nie chodzi o porozrzucane skarpetki czy nadgodziny w pracy.

Może On uważa, że za mało go doceniasz? A Ty chciałabyś, by On patrzył na Ciebie jak dawniej, a nie tylko przez pryzmat pieluchy do zmiany? Niby wiecie, czego chcecie, ale jakoś nie umiecie tego przekazać? To moment, by wybrać się właśnie na terapię.

fot. istock.com

Wielu ludzi żywi przekonanie, że gorsza od porażki jest tylko szansa, której się nie wykorzystało. Taka, która później latami boli, powracając w myślach: "A co by było, gdyby...". Dopóki wszystkie możliwości nie zostaną wykorzystane, nie warto się poddawać, odpuszczać. Jeśli w grę wchodzi rodzina i miłość, która wciąż gdzieś jest – wystarczy ją tylko pobudzić. Należy poruszyć niebo i ziemię, by wspólnymi siłami się udało. Pięknie brzmi, prawda? 

A co, jeśli jedna osoba chce terapii a druga nie? Twój partner ma wątpliwości? Spróbuj Go przekonać. Jak? Argumentami. Prostymi, dosadnymi czasami – z mężczyznami czasami tak trzeba.

"Wolisz się rozstać przez kłótnie o skarpetki niż spróbować wyeliminować je z naszego życia?"

"Terapia może nam pomóc odzyskać radość ze związku!"

"Dzięki pomocy z zewnątrz nauczymy się przeżywać nasz związek lepiej. Będziemy szczęśliwi. Przecież warto!"

Odwracając sytuację – może ty nie chcesz skorzystać z pomocy, a Twoja Druga Połowa Cię namawia? Co wtedy?

Nie chcesz otwierać się przed obcą osobą? Prać brudów, które powinno się trzymać szczelnie zamknięte za drzwiami Waszego mieszkania? Pomyśl, co się dzieje, gdy brudów zalega zbyt wiele – pojawia się nieprzyjemny zapach, w końcu zgnilizna, robactwo. To bardzo nieciekawa perspektywa przyszłości Waszej relacji. Czasami warto się przełamać dla wspólnego dobra. A nuż będzie warto?

Wbrew pozorom czasami tak naprawdę potrzebujemy kogoś, kto nam pokaże, że nasz związek przechodzi lekki kryzys, a prawdziwych problemów nie mamy. Taki kubeł zimnej wody i skłonienie do wniosku: jesteśmy szczęśliwi, czego chcieć więcej? Mamy dziecko i powinniśmy mu pokazać, jak wygląda szczęście. Najwyżej się nie uda, ale nie o to teraz trzeba Wam się martwić. Teraz trzeba spróbować. Zawsze warto spróbować!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 31.12.2023 16:42
Warto uprawiać bezpieczny seks - polecam diafragmę Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie