Depresja poporodowa u mężczyzn - czy to możliwe?

Tak, świeżo upieczeni ojcowie mogą także doświadczyć depresji poporodowej.
Depresja poporodowa u mężczyzn - czy to możliwe?
fot. istock.com
10.08.2023
Katarzyna Lemanowicz

Jak wynika z bardzo dokładnych badań (powtórzonych parokrotnie w przeciągu kilku lat na tej samej grupie badanych) opublikowanych w czasopiśmie Pediatrics, daje się odnotować przypadki objawów depresji u mężczyzn w ciągu pierwszych pięciu lat ojcostwa. 

Depresja poporodowa u mężczyzn

Przyjściu na świat dziecka towarzyszy uczucie radości i satysfakcji, ale to także nowe wyzwania i obowiązki, a często wywrócenie życia do góry nogami - zarówno matki, jak i ojca. Dobrze znane jest zagadnienie depresji poporodowej u matek, wynikające z burzy hormonów i emocji towarzyszących przyjściu na świat dziecka. Jest to zjawisko zupełnie naturalne i zwykle depresja mija po paru tygodniach, a rozchwianie emocjonalne wywołane zmianami hormonalnymi ustępuje (ostatecznie diagnozowane jako baby blues). Naukowcy odkryli jednak, iż mężczyźni także nie są odporni na zmiany samopoczucia spowodowanego szerokim wachlarzem emocji towarzyszących pojawieniu się i wychowaniu małego dziecka.

Depresja poporodowa u mężczyzn - wyniki badania

Badaniem objęto mężczyzn, którzy stali się po raz pierwszy ojcami w wieku około 25 lat. W badaniu wykorzystano dane 10.623 mężczyzn. Naukowcy odkryli, że objawy depresyjne wzrosły średnio o 68% w ciągu pierwszych pięciu lat ojcostwa u mężczyzn, którzy na co dzień obcowali ze swoimi dziećmi. Objawy depresji występowały znacznie częściej wśród mężczyzn, którzy żyli pod jednym dachem ze swoimi dziećmi, niż wśród ojców, którzy nie mieszkają ze swoimi dziećmi lub mężczyzn, którzy nie mają dzieci.

fot. istock.com

Depresja poporodowa u mężczyzn - przyczyna

Podłożem depresji u ojców może być z lęk o przyszłość rodziny, wynikający np. z niepewnej sytuacji zawodowej, problemów zdrowotnych dziecka lub poczucia odtrącenia ze strony partnerki. Często mężczyźni czują się niedocenieni i odtrąceni, gdy dla partnerki najważniejsza staje się jest opieka nad dzieckiem. Chodzi tu o uwagę, jak i o poczucie bliskości czy wręcz lęk o to, że utraci się miłość, którą matka w całości przeleje na dziecko.

Do tego dochodzi cały szereg nowych obowiązków, z którymi mężczyznom trudno sobie poradzić i w pełni je zaakceptować. Czasem wręcz nie rozumieją sytuacji, dlaczego nagle muszą przejąć dużą część obowiązków domowych, skoro w ich domu panował tradycyjny podział ról i matka „radziła sobie” ze wszystkim sama, bez pomocy ojca.

W przypadku depresji zawsze trzeba poprosić o poradę lekarza, nie można pozwolić, aby wpłynęła ona negatywnie na życie rodzinne, co może się niestety zdarzyć. Mężczyznom bowiem bardzo łatwo przychodzi uciekanie od problemów: do kolegów, do używek lub nałogowego spędzania czasu w wirtualnym świecie. Jeśli kobieta jest świadoma tego, że „dziwne” zachowanie jej partnera to nie jego zła wola, a problemy emocjonalne, także łatwiej przyjdzie jej okazać zrozumienie i zmobilizować do tego, by udał się po pomoc do specjalisty.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie