Zdrowie psychiczne ma związek z niedoczynnością tarczycy! Sprawdź!

>
Często schorzenie to występuje u kobiet i osób starszych. Polega ono na niedostatecznym wydzielaniu hormonów przez tarczycę, co może objawiać się różnymi objawami, zależnymi od stopnia i czasu trwania choroby. Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy? Jak radzić sobie z towarzyszącymi jej problemami o podłożu psychicznym?
Niedoczynność tarczycy (inaczej hipotyreoza) to nic innego jak choroba polegająca na niedoborze hormonów tarczycy, co prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych. To powszechne schorzenie gruczołu tarczowego, występuje u około 2% ludności w Polsce (częściej u kobiet) i zwiększa się wraz z wiekiem. Zmniejszenie poziomu hormonów tarczycy pobudza przysadkę do wydzielania większej ilości TSH, co jest mierzone w badaniach laboratoryjnych wynikiem powyżej 4,5 mlU/l.
Niedoczynność tarczycy ma wiele przyczyn, jednak najczęściej jest efektem:
Niedoczynność tarczycy objawia się najczęściej:
Niedoczynność tarczycy może prowadzić do wystąpienia typowych objawów depresyjnych, np. spadku energii oraz motywacji do działania, bezsenności, uczucia ciągłego smutku, beznadziejności i spadku samooceny. W skrócie depresja jest chorobą psychiczną charakteryzującą się obniżeniem nastroju, a także brakiem radości z życia.
Depresja endogenna, czyli biologiczna, stanowi efekt zmian chemicznych w mózgu, co wymaga leczenia farmakologicznego oraz psychologicznego. Warto odróżnić stany depresyjne związane z niedoczynnością tarczycy od depresji endogennej, ponieważ objawy mogą się nakładać, a przyczyny są inne — stany depresyjne związane z niedoczynnością tarczycy to skutek braku wystarczającej ilości hormonów tarczycy w organizmie.
Osoby z chorobą Hashimoto, czyli autoimmunologiczną niedoczynnością tarczycy, są bardziej narażone na nerwicę lękową niż osoby zdrowe. U pacjentów z Hashimoto częściej obserwuje się zaburzenia lęku uogólnionego, fobię społeczną, a także problemy ze snem. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z czynników wpływających na to zjawisko jest fakt, że niedoczynność tarczycy przyczynia się do produkcji hormonów regulujących nastrój — serotoniny oraz noradrenaliny. Warto pamiętać, że niedobór tych hormonów wiąże się często z zaburzeniami nastroju oraz objawami depresyjnymi.
Depresja może spowodować uczucie bezradności, ale istnieją sposoby na samodzielne zwalczenie słabego samopoczucia. Zmiana stylu życia, zachowania i sposobu myślenia to naturalne metody leczenia depresji. Wystarczy wziąć sobie do serca kilka wskazówek, które mogą polepszyć samopoczucie:
Aby potwierdzić niedoczynność tarczycy, należy przede wszystkim przeprowadzić zlecone przez lekarza badania hormonalne. Pierwszym badaniem oceniającym funkcję tarczycy jest zazwyczaj pomiar stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi. Jeśli wynik jest poza normą, konieczne jest przeprowadzenie badania stężenia tyroksyny (FT4). Rozpoznanie pierwotnej niedoczynności tarczycy, związaną z chorobą tarczycy (a nie z chorobą przysadki), następuje, gdy podwyższone stężenie TSH towarzyszy obniżonemu stężeniu FT4.
W postawieniu dokładnej diagnozy niedoczynności tarczycy z pewnością pomoże endokrynolog z Warszawy. Ponadto warto umówić się na wizytę do specjalisty, aby dobrać odpowiednią metodę leczenia.
Bibliografia:
Artykuł partnera