Chcesz być szczęśliwa? Oto sposób naukowców!

Badanie pokazuje, jak rozprzestrzenia się szczęście.
Chcesz być szczęśliwa? Oto sposób naukowców!
fot. istock.com
11.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

Naukowcy z Harvard Medical School i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego odkryli, że szczęście nie jest jedynie wynikiem stosowania technik samopomocy. 

Jak być tak naprawdę szczęśliwą?

Szczęście jest również zjawiskiem zbiorowym, które rozprzestrzenia się w sieciach społecznościowych. Można powiedzieć, że szczęście jest jak wirus - jeśli inni wokół nas są szczęśliwi, my też będziemy i odwrotnie. Nie ma w tym nic dziwnego. Dzieci, które żyją w szczęśliwych rodzinach, które nie doświadczają przemocy i agresji rzadziej borykają się z problemami, są pewne siebie i potrafią lepiej pielęgnować kontakty wśród znajomych. Co ciekawe, smutek nie rozprzestrzenia się tak jak szczęście. 

fot. istock.com

„Odkryliśmy, że stan emocjonalny może zależeć od przeżyć emocjonalnych ludzi, których nawet nie znasz, a które są oddalone od ciebie o dwa do trzech stopni [czyli przyjaciel naszego przyjaciela - przyp.red.]” - mówi profesor Harvard Medical School Nicholas Christakis, który wraz z Jamesem Fowlerem z UC z San Diego jest współautorem tego badania.

Według indeksu depresji Centrum Badań Epidemiologicznych, który wypełnili uczestnicy badania, naukowcy odkryli, że kiedy dana osoba staje się szczęśliwa, przyjaciel mieszkający w promieniu 1,5 km ma aż o 25% większą szansę na osiągnięcie szczęścia. Współmałżonek ma o 8% większe szanse, rodzeństwo mieszkające w promieniu 1,5 km o 14%, a dla sąsiedzi o 34% większe szanse na zwiększenie poczucia szczęścia.

Zaskoczeniem były związki pośrednie. Osoba, która staje się szczęśliwa, zwiększa szanse swojego przyjaciela, a przyjaciel tego przyjaciela ma prawie o 10% więcej szans na zwiększenie szczęścia. Z kolei przyjaciel tego przyjaciela ma aż 5,6% szans na poczucie się szczęśliwym. Są to trzy stopnie znajomości, o których mówią autorzy badania.

Efekty są ograniczone czasem i przestrzenią. Im bliżej mieszka przyjaciel, tym silniejszy jest emocjonalny wirus. Wraz ze wzrostem odległości efekt zanika. To wyjaśnia, dlaczego najbliżsi sąsiedzi mają na siebie wpływ, ale sąsiedzi mieszkający wokół bloku już nie. Ponadto efekt szczęścia wydaje się zanikać po około 12 miesiącach.

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie