Jak być dobrym rodzicem, mimo złego dzieciństwa?

Czy da się nie popełniać błędów własnych rodziców?
Jak być dobrym rodzicem, mimo złego dzieciństwa?
11.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

Rodzice, którzy doświadczyli przemocy lub innych przykrych zdarzeń w dzieciństwie, często zastanawiają się, czy też powielą schemat, w którym zostali wychowani. Wielu z nich mimo przykrych historii stara się jak może, by zapewnić swojemu dziecku wspaniałe dzieciństwo. Jak dać dziecku to, czego samemu nigdy się nie miało?

Jak przykre wydarzenia w dzieciństwie warunkują przyszłe rodzicielstwo?

O wiele trudniej jest wychowywać dziecko, kiedy nie miało się dobrych wzorców, a przemoc, choroby i inne traumy były na porządku dziennym. Jeśli rodzic doświadczył w dzieciństwie przemocy, psychicznej lub fizycznej, często w dorosłym życiu może stać się kopią swojego oprawcy. Wielu rodziców, którzy mają za sobą przykre doświadczenia, zanim zdecyduje się na dziecko odbywa kilka rozmów z terapeutą. Trzeba wypracować w sobie dobre wzorce, których nigdy się nie miało. Często rodzice, zauważają w sobie słowa, gesty lub zachowania, charakterystyczne dla osób, które się nad nimi znęcały. 

fot. istock.com

Jak być lepszym rodzicem?

Przede wszystkim trzeba określić swoje słabe i mocne strony. Zasada “małych kroków” sprawdzi się tu znakomicie. Jeśli do tej pory nie byłeś osobą wylewną, jeśli chodzi o uczucia, to na początku może być trudno i niezręcznie. Z czasem zobaczysz, że przytulanie dziecka i okazywanie mu czułości nie jest niczym “dziwnym”. Zdecydowanie brak pozytywnych doświadczeń jest najbardziej szkodliwe. Ważne, aby pokazać dzieciom, że mogą na tobie polegać i że twoje reakcje są pozytywne i przewidywalne. 

Co dobry rodzic daje swoim dzieciom?

Przeprosiny - dobry rodzic przyzna się do błędu. Jesteśmy tylko ludźmi, każdy z nas je popełnia. Ważne, żeby umiejętnie wyciągać z nich wnioski.
Dyskrecja - nie obciążasz swoich dzieci informacjami, z którymi sobie nie poradzą. Nie traktuj ich jak powiernika.
Bezpieczeństwo - zdrowie fizyczne i psychiczne dziecka uzależnione jest od kondycji rodziny. Nie bój się poruszać ważnych kwestii, które dotyczą waszej rodziny.
Czas - poświęcasz swojemu dziecku czas. Każdą chwilę wykorzystujesz maksymalnie na budowanie więzi.

Umiesz powiedzieć “dość” - nie każdy problem wymaga natychmiastowego rozwiązania. Zanim podejmiesz działania, po prostu ochłoń.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Beti (Ocena: 5) 16.05.2023 21:16
Cykle jest dobrze poddać regularnej obserwacji, szczególnie jak starania o dziecko nie są owocne. W domu można wyznaczać dni płodne za pomoca jakiegoś monitora cyklu, ja mam Afrodytę Smart i polecam
odpowiedz
Kala (Ocena: 5) 16.05.2023 21:06
zawsze można zrezygnować z opcji posiadania dzieci. warto stosować mechaniczne zabezpieczenie w formie diafragmy dopochwowej Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie