Czym jest syndrom biernego rodzica? Sprawdź, czy nim jesteś!

Zobacz, jak można to zmienić!
Czym jest syndrom biernego rodzica? Sprawdź, czy nim jesteś!
fot. istock.com
20.04.2023
Katarzyna Lemanowicz

Rodzice są wykończeni niemalże zawsze i nie ma w tym nic ani dziwnego, ani nadzwyczajnego. Jeśli jednak zdecydowaliście się na dziecko, to teraz nie pora na wymówki. Zacznijcie żyć ze swoimi dziećmi aktywnie!

Kim jest bierny rodzic?

Syndrom biernego rodzica to tzw. pasywne rodzicielstwo. Bierność może być świadoma bądź nie, a przejawia się głównie tym, że nie pozwalamy dziecku decydować samodzielnie w wielu podstawowych kwestiach. W pogoni za byciem takim rodzicem, jak oczekuje od nas społeczeństwo, zapominamy o podstawach, więc w efekcie dziecko wychowuje się samo. Nie ma co zwalać winy na pracę i obowiązki, jeśli zdecydowaliśmy się na rodzicielstwo, to trzeba temu podołać.

Jakie są skutki bycia biernym rodzicem?

Jeśli rodzic jest bierny w wychowywaniu swojego dziecka, to dziecko czuje się odrzucone ma trudności w nawiązywaniu relacji, często niechętnie zakłada rodzinę. Takie dzieci mają również niską samoocenę i nierzadko cierpią na zaburzenia emocjonalne.

fot. istock.com

Czy rodzic ma być przyjacielem?

Tak, ale przyjaźń to dodatek. Rodzic ma przede wszystkim dobrze i mądrze wychowywać. Ma być autorytetem i podstawą, która pozwoli ruszyć dalej w świat. Prawidłowy rozwój dziecka umożliwiają naturalne granice, które oswajają dziecko z zasadami, które obowiązują wszystkich na co dzień.

Jak pokonać syndrom bycia biernym rodzicem?

Przede wszystkim trzeba uzmysłowić sobie, że czas spędzany z rodziną jest cenny. Rozmawiaj z dzieckiem, pytaj o jego emocje, o to, jak mu minął dzień. Opowiadaj mu też o sobie. Znajdźcie wspólną aktywność, która Was połączy – możecie razem jeździć na rowerze, możecie organizować wyjazdy w góry. Pasje naprawdę bardzo zbliżają do siebie ludzi. Poza tym warto przemyśleć odłączenie się od mediów. Gra komputerowa dla dziecka czy serial dla ciebie to pochłaniacz czasu, którego naprawdę szkoda na takie głupoty.

Syndromu biernego rodzica nie pokonamy z dnia na dzień. Taka zmiana wymaga czasu i samodyscypliny. Odpoczywaj i zbieraj siły na zabawę z dzieckiem. Jeśli możesz nie mieć siły, to lepiej w pracy niż w piaskownicy, serio! Dziecko jest zawsze Twoim najważniejszym szefem, który będzie cię rozliczał przez kolejne pokolenia.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie