Co dzieje się z organizmem mężczyzny po narodzinach dziecka?

Przyszli ojcowie przechodzą prawdziwą metamorfozę!
Co dzieje się z organizmem mężczyzny po narodzinach dziecka?
fot. istock.com
31.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża i poród nieodwracalnie zmieniają ciało kobiety. Wprawdzie pociążowych kilogramów z czasem można się pozbyć (chociaż przeważnie jest to bardzo długotrwały proces), ale inne rzeczy zmieniają się na zawsze. Trzeba pogodzić się z faktem, że brzuch i piersi raczej już nigdy nie wrócą do stanu sprzed ciąży, a świeżo upieczona mama prawdopodobnie będzie musiała wymienić szafę z butami, ponieważ po porodzie rozmiar jej stopy może się zwiększyć nawet o cały numer! 

Co dzieje się z organizmem mężczyzny po narodzinach dziecka?

Ale nie tylko kobiety przechodzą drastyczne zmiany podczas ciąży i połogu. Metamorfoza związana z oczekiwaniem na narodziny dziecka dotyczy także przyszłych ojców. Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości - zmiany w męskim organizmie zachodzą nie tylko na poziomie fizjonomicznym, ale obejmują także hormony oraz aktywność mózgu. Jak zmienia się organizm mężczyzny podczas ciąży jego partnerki oraz po narodzinach dziecka? 

Okazuje się, że nawet 36 proc. mężczyzn spodziewających się dziecka doświadcza tzw. zespołu kuwady, czyli ciąży współczulnej. Jest to naturalny fenomen występowania objawów ciążowych u mężczyzn oczekujących narodzin dziecka przez swoją partnerkę. Objawy zespołu kuwady pojawiają się u mężczyzn w pierwszym oraz trzecim trymestrze ciąży partnerki i ustępują natychmiast po porodzie. Wyróżnia się 16 podstawowych symptomów tej przypadłości: nudności, wymioty, ból brzucha, wzdęcia, zmiana apetytu, wzrost masy ciała (nawet o 20 proc.) lub zmniejszenie masy ciała, problemy jelitowe, bóle zębów, problemy skórne, kurcze mięśni kończyn dolnych, omdlenia, osłabienie, kolka, biegunka, zaparcie. Objawy zespołu kuwady pojawiają się najczęściej podczas oczekiwania na pierwsze dziecko mężczyzny, szczególnie u par, w których związek emocjonalny jest bardzo silny. Zdaniem naukowców ciąża współczująca ma za zadanie przygotować mężczyzn do nadchodzącego wielkimi krokami ojcostwa. 

fot. istock.com

Testosteron w dół 

Ale to nie wszystko. Organizm mężczyzny zmienia się także po narodzinach dziecka. Zmiany zachodzą m.in. na poziomie hormonalnym, jak i neurologicznym. U świeżo upieczonych ojców zauważa się przede wszystkim spadek testosteronu. Potwierdzają to badania z 2014 roku przeprowadzone przez badaczy z Emory University. Naukowcy przeprowadzili eksperyment na grupie 88 heteroseksualnych, biologicznych, żonatych ojców dzieci w wieku 1-2 lat. Zmierzyli u nich poziom hormonów, który następnie porównali z poziomem hormonów w grupie 50 mężczyzn niebędących ojcami. Poziom testosteronu (czyli hormonu, któremu przypisuje się m.in. agresję) u mężczyzn stanowiących pierwszą grupę był zdecydowanie niższy - spadł nawet o ponad 30 proc. “Stwierdziliśmy, że jeśli po narodzinach dziecka świeżo upieczeni ojcowie mieli niższy poziom testosteronu, w późniejszych dniach częściej brali na siebie obowiązki związane z opieką nad dzieckiem” - mówił jeden z autorów badania. 

Oksytocyna w górę 

Jednocześnie naukowcy zaobserwowali u nowych ojców wzrost innego hormonu, zwanego oksytocyną. Jest to hormon, który odgrywa główną rolę w wytwarzaniu więzi między matką a dzieckiem, stymuluje uległość, ufność, zazdrość, szczodrość oraz protekcjonizm. Zdaniem badaczy dzięki zwiększonemu poziomowi oksytocyny świeżo upieczeni ojcowie są bardziej zaangażowani w opiekę i zabawę z dzieckiem, przez co dziecko chętniej i częściej reaguje na obecność ojca. 

Dziecko zmienia mózg 

Zmiany w organizmie związane z narodzinami dziecka obejmują też mózg mężczyzny. To wnioski, do których naukowcy doszli po tym, jak podłączyli uczestników jednego z badan do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, aby przekonać się, jak wygląda mapa aktywności mózgu nowych ojców. Jednocześnie badacze pokazywali uczestnikom eksperymentu zdjęcia dzieci i dorosłych o różnym wyrazie twarzy - wesołym, smutnym oraz neutralnym. W części mózgu zwanej zakrętem czołowym środkowym, odpowiedzialnym za przetwarzanie emocji wyrażanych za pomocą twarzy, w przypadku mózgu mężczyzn będących ojcami zarejestrowano zwiększoną aktywność w momencie oglądania zdjęć dzieci. W mózgu mężczyzn, którzy nie są ojcami, nie zanotowano takich zmian. Zdaniem naukowców ten eksperyment udowadnia, że po narodzinach dziecka mózg mężczyzny przechodzi konkretne zmiany, co pomaga im m.in. rozwinąć w sobie pokłady empatii. 

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie