Dzięki tym 3 ćwiczeniom odnajdziesz cel w życiu

I to w każdym wieku!
Dzięki tym 3 ćwiczeniom odnajdziesz cel w życiu
fot. istock.com
27.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Co to tak naprawdę mieć w życiu cel? Czy posiadanie celu może być siłą napędową życia? Niektórzy stawiają sobie cele po to, żeby ciągle się rozwijać, po to, by kariera nabierała rozpędu. Dla innych cel to siła napędowa, coś w rodzaju energii, która każdego dnia daje nam motywację do działania.

Jak odnaleźć cel w życiu?

Badania pokazują, że posiadanie celu w życiu ma realny wpływ na nasze samopoczucie. Te osoby, które przez życie poruszają się z wyznaczonym jasno celem, mają większe szanse na pozostanie szczęśliwym, rzadziej mają lęki i depresję. Co więcej silne poczucie celu jest powiązane z długowiecznością. Tylko jak faktycznie odnaleźć ten prawdziwy cel w życiu i co najważniejsze trzymać się postanowień? Tworzenie celu polega na aktywnej refleksji na swoim życiem, a następnie wyznaczenie po kolei rzeczy, które chcemy zrealizować czy zmiany, które chcemy wprowadzić.

To co ważne i warte zapamiętania, niezależnie od sytuacji możesz nadać swojemu życiu znaczenie bez względu na okoliczności. Warto poświęcić czas na skupieniu się na sobie, tworzeniu dla siebie i dowiedzeniu się, co tak naprawdę chcemy robić!

Jak zaprojektować swoją przyszłość?

Przeczytaj ten krótki przewodnik i po kolei wprowadzaj w życie wszystkie założenia.

#1 Poznaj siebie: Zastanów się, jakie wartości są dla ciebie najważniejsze. Kiedy zrozumiesz kim jesteś, będziesz wiedziała co jest dla ciebie ważne. Nie podążaj ślepo i obsesyjnie nad kultem osiągnięcia jakiegoś tam statusu czy zdobycia kolejnej podwyżki lub lepszego tytułu. Często mylnie myślimy, że jesteśmy oceniani na podstawie tego co robimy, a nie kim jesteśmy. Poznaj swoją wartość i uporządkuj te myśli na papierze. Zidentyfikuj swoje pasje, pamiętaj one mają być zgodne z twoimi wartościami.

Spójrz w przeszłość i zobacz, które doświadczenia warto powielać, a które lepiej odsunąć w niepamięć. Zastanów się, co sprawiało ci realną radość i postaraj się wprowadzić to w życie. Spójrz w przyszłość i zastanów się jakie relacje chciałabyś mieć w życiu prywatnym i zawodowym i jaki rodzaj kariery jest dla ciebie najlepszy. Uświadom sobie w czym jesteś najlepsza, zastanów się jakie umiejętności posiadasz i postaraj się je wdrożyć w codzienność.

fot. istock.com

#2 Ustaw swoje cele: Kiedy już zrozumiesz swoje wartości i umiejętności, warto zamienić je w działanie. Wytyczenie celu, nie zawsze musi wiązać się z drastycznymi zmianami. Czasami jest to stworzenie przestrzeni w swoim życiu, aby robić to co ma dla ciebie sens. Na przykład delegowanie codziennych zadań po to, by móc realizować to, na czym ci bardzo zależy.

Ustalając cel, warto ustawić swoje priorytety i na przygotować wizualizację twojego idealnego życia. Zastanów się, jak spędziłabyś swój dzień, gdyby nic ani nikt cię nie ograniczał? Wpisz cele i uszereguj je według priorytetów. Postaraj się krok po kroku realizować założenia z listy.

#3 Otwórz się na zmiany: I mów głośno, co zamierzasz. Jest to udowodnione, że dzielenie się swoimi celami zwiększa odpowiedzialność i prawdopodobieństwo ich osiągnięcia. Możesz opublikować swoje cele na Instagramie lub porozmawiać ze znajomymi, partnerem czy rodziną. Wizualizuj swój sukces, poświęć kilka minut każdego dnia, na wyobrażenie sobie siebie za jakiś czas. Jeśli twoim celem jest podróżowanie, zamknij oczy i wyobraź sobie jak stoisz w danym miejscu i podziwiasz to co chciałabyś zwiedzić.

To co, gotowa do zapisania celów na najbliższe tygodnie/miesiące? Do dzieła! Trzymamy za ciebie kciuki!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie