Właśnie to musisz robić każdego dnia, by być naprawdę szczęśliwą!

Najnowsze badania udowadniają, że przynajmniej jedna rozmowa z przyjacielem dziennie zwiększa poczucie szczęścia i obniża poziom stresu.
Właśnie to musisz robić każdego dnia, by być naprawdę szczęśliwą!
17.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Bezdyskusyjnie przyjaźń odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Te pozytywne interakcje społeczne mają dobry wpływ na zdrowie psychiczne i nasze samopoczucie. Najnowsze badania pokazują, że przynajmniej jedna rozmowa z przyjacielem dziennie zwiększa znacznie poczucie szczęścia i zmniejsza poziom stresu.

Jak poprawić swoje samopoczucie? Rozmawiaj!

Badanie opublikowane w Communication Research w styczniu tego roku, pokazało, że niektóre rozmowy z przyjaciółmi faktycznie mogą poprawić samopoczucie na koniec dnia. Naukowcy wzięli pod lupę 900 uczestników, z których wszyscy zostali poinstruowani, że mają zaangażować się w jeden z siedmiu rodzajów rozmów z przyjacielem:

  • nadrabianie straconego czasu,
  • poważna rozmowa,
  • żartowanie,
  • troska,
  • słuchanie,
  • docenianie innych i ich opinie,
  • prawienie szczerych komplementów.

Niektórzy uczestnicy wykonali zadania za pośrednictwem wiadomości online lub rozmów telefonicznych, natomiast większość wykonała te rozmowy osobiście. Bez dwóch zdań stwierdzono, że siedem rodzajów rozmów znacznie poprawia samopoczucie uczestników. Osoby te zgłosiły wyższy poziom więzi i szczęścia oraz niższy poziom stresu i niepokoju.

W czasie wykonywania zadania istotne było uważne słuchanie, okazywanie zrozumienia i pokazanie, że naprawdę zależy danej osobie na rozmówcy. Najbardziej spójnym czynnikiem poprawiającym samopoczuciem we wspomnianym badaniu było silniejsze poczucie więzi. Naukowcy sugerują, że rozmowy o wysokiej jakości pomagają uczestnikom zaspokoić ich potrzebę przynależności.

Prawdą jest, że kiedy czujesz więź podczas rozmowy, czujesz, że twoje życie ma sens, że masz jakiś cel, i że są ludzie, którym na tobie zależy. Rozmowa z przyjacielem/bliską osobą łagodzi stres i poprawia odporność na późniejsze sytuacje, które wywołują ten stres.

Jak prowadzić rozmowy, które sprzyjają szczęściu?

Naukowcy przeprowadzający badanie radzą angażować się w co najmniej jedną z siedmiu rodzajów wartościowych rozmów z przyjacielem. Szczególnie teraz, kiedy budowanie więzi może wydawać się trudniejsze niż przed pandemią. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – COVID i to co działo się przy okazji, bardzo upośledziło naszą zdolność do kontaktów towarzyskich i budowania relacji społecznych. Oddaliliśmy się od siebie i zamknęliśmy w domach. Co niejednokrotnie skutkuje gorszym samopoczuciem, a nawet prowadzić do permanentnego stresu czy depresji.

Dlatego, zadzwoń dzisiaj do znajomego i zacznij rozmawiać. Póki nie zrozumiesz, jak ważne w życiu są relacje, rozmowa i posiadanie bliskich osób nie wiesz co tracisz!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie