Dlaczego czasami konieczne jest zerwanie więzi z rodziną?

Rodzina jest najważniejsza, ale niestety może się tak zdarzyć, że to główne źródło cierpienia.
Dlaczego czasami konieczne jest zerwanie więzi z rodziną?
16.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Dlaczego tak się dzieje i jak poradzić sobie w sytuacji, w której rodzina jest dla nas głównie ciężarem? Tego dowiesz się poniżej.

Dlaczego czasami konieczne jest zerwanie więzi z rodziną?

Rodziny się nie wybiera, ale odkąd się rodzimy to osoby/miejsce, które musimy kochać, wybaczać i być cierpliwym co do pewnych zachowań. Jednak rodzina czasami może być również źródłem przemocy, toksyczności czy permanentnego cierpienia. Ale pomimo złych rzeczy, podjęcie decyzji o oderwaniu się od niej może być trudne. Jak tego dokonać?

37 – letnia Anna zerwała kontakt ze swoją toksyczną matką, kiedy sama nią została: odkąd pamiętam mama powtarzała, że żałuje, że mnie ma, że zmarnowałam jej życie. Prawda jest taka, że przez lata zabiegałam o jej miłość, aprobatę. Zostanie matką pozwoliło mi przejrzeć na oczy i przede wszystkim zrozumieć co tak naprawdę znaczy kochać swoje dziecko. Postanowiłam z dnia na dzień, odciąć się od mamy i skupić na relacji z synem. Nie chciałam już więcej marnować czasu i energii na kogoś, kto nie zasługuje na moją miłość i uwagę. To nie była łatwa decyzja, ale dzisiaj wiem, że zrobiłam dobrze. Czuję się wolna i przede wszystkim szczęśliwa.

Prawda jest taka, że kiedy związek z członkiem rodziny powoduje zbyt duży dyskomfort, zerwanie więzi jest czasem jedynym rozwiązaniem. Oczywiście, to bolesna decyzja, ale może się okazać, że jedyna słuszna i konieczna. No bo jak kochać siebie, budować pewność siebie, czuć się godnym bycia kochanym, kiedy własna matka cię nie kocha i cały czas powtarza, że byłaś pomyłką?! Zapamiętaj, miłość matki jest bezwarunkowa!

Z kolej dla 29 – letniej Julii traumatyczne wydarzenie z czasów dzieciństwa doprowadziło ją do ostateczności i zerwania kontaktów. Pamięta dokładnie jedną sytuację, kiedy przy obiedzie, jej brat kłócił się z młodszą siostrą, Julia stanęła w jej obronie, a ten przy całej rodzinie uderzył ją w twarz. Najgorsze było to, że nikt nie stanął w Julii obronie. Musiała odejść od stołu i zamknąć się w swoim pokoju na polecenie matki.

Decyzja o odcięciu się od rodziny zajmuje sporo czasu, oczywiście zdarza się, że jest to impuls, spontaniczne zachowanie. Ale często to szereg wydarzeń, które powodują doprowadzenie do ostateczności i oddzielenie się totalnie od rodziny.

Niestety, bardzo często się zdarza, że decyzja o odcięciu się od rodziny jest krytykowana i nie jest mile widziana przez społeczeństwo. Bo w przekonaniu powszechnie obowiązującym nie liczą się twoje uczucia, tylko to, że powinno się wytrwać, cierpieć, ale w końcu dla dobra rodziny.  Tradycją jest szanowanie rodziców, przodków. Ale co zrobić, kiedy ta rodzina jest toksyczna? Co jeśli od tej decyzji zależy twoje zdrowie i bezpieczeństwo?

Toksyczne relacje pogrążają jednostkę i narażają na wielkie niebezpieczeństwo. Odcięcie się od rodziny na początku jest ogromną ulgą, ale później trzeba poradzić sobie z czymś w rodzaju kontuzji, żałobą… To najczęściej drażliwy temat, który niejednokrotnie wymaga wsparcia, aby zrozumieć, że był to jedyny, słuszny i rozsądny wybór.

 

Przeczytaj również:

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie