Jesteś mamą i czujesz się samotna i jakaś taka wyobcowana?

Czy macierzyństwo może być doświadczeniem izolującym?
Jesteś mamą i czujesz się samotna i jakaś taka wyobcowana?
09.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Zostałaś mamą i z jednej strony to najszczęśliwszy czas w twoim życiu – przynajmniej tak mówią wszyscy. Jak często zdarza się, że siedzisz w swoim salonie i płaczesz z bezradności? Jak często zastanawiasz się, że dziecko to utrata przysłowiowego spokoju?

Próbujesz uciekać od obowiązków, kryjesz się pod kołdrą i czekasz na kolejny – taki sam – dzień. Marzysz o tym, żeby mieć chwilę dla siebie, ale tak naprawdę dla siebie. A może próbujesz nawiązać przyjaźń z jakąś mamą, poznaną dopiero co na placyku zabaw lub starasz się nawiązać kontakt z kimś, kto zrozumie twoje lęki i obawy? To trudne, prawda? I co więcej, czujesz się odizolowana od całego świata, który miałaś zanim pojawiło się dziecko.

Czy macierzyństwo może być doświadczeniem izolującym?

Dokładnie to rozumiemy, bo prawda jest taka, że każda mama przechodzi przez podobne odczucia. Rodzicielstwo może być przerażające, samotne i przede wszystkim bardzo wymagające.

Co więcej, jak na ironię, kiedy jesteś rodzicem nigdy nie jesteś w stu procentach ok. Zawsze jest coś, co sobie zarzucasz, co robisz źle (oczywiście w twoim przekonaniu). Rodzicielstwo można porównać do takiego 24h/7 dni na dobę bycia w trybie czuwania. Kiedy dziecko jest malutkie, dzień i noc zlewają się w jedno. Kiedy podrasta i idzie do żłobka/przedszkola pojawiają się inne troski, a później zostajesz kierowcą, który wozi dziecko od punktu A do punktu B, przez punkt C i całe życie kręci się wokół harmonogramu. Do tego karmienie, drzemki, obiad, sprzątanie, pranie no i oczywiście rozwój osobisty, duchowy, zawodowy. To wszystko przytłacza i paradoksalnie powoduje ogromne uczucie odizolowanie.

Oczywiście to brzmi strasznie, a wypowiedzenie powyższych trosk wydaje się swojego rodzaju niedocenianiem tego co się ma. Ale prawda jest taka, że kiedy zostajesz rodzicem zmienia się wszystko. Dla jednych to zupełnie normalne bycie wyobcowaną we własnym domu, to coś w stylu wykonania kolejnego zadania. Dla innych katorga i droga prowadząca do otchłani.

Tylko co zrobić, żeby ta alienacja rodzicielska nie przerodziła się w coś, z czego trudno wrócić. Nie ma jednej złotej zasady. Prawdą jest, że powinno się zaakceptować to jak wygląda bycie rodzicem i cieszyć się chwilą. Prawdą jest, że dzieci powinniśmy kochać bezwarunkowo i dawać im każdego dnia uczucie, że są najważniejszymi istotami na świecie. Ale…! Drogie mamy – MUSICIE zadbać o siebie i być zdrowymi egoistkami! Musicie zrobić cokolwiek, co sprawi, że poczujecie się dobrze, co wyrwie was z otchłani izolacji i pozwoli być szczęśliwymi.

Ważne, żeby uzmysłowić sobie, że jesteś równie ważna jak pozostali członkowie rodziny. Ważne, żeby zrozumieć, że twoje uczucia też są ważne i mówić głośno o troskach, smutkach i problemach.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (7)
Ocena: 4.57 / 5
sonia (Ocena: 5) 17.02.2023 10:51
Wg mnie każda kobieta powinna mieć łatwy i szybki dostęp do pomocy ginekologicznej. W oczekiwaniu na wizytę, warto zaglądać na stronkę o kobiecych problemach związanych ze zdrowiem oraz o planowaniu potomstwa i antykoncepcji - naturalnaplodnosc
odpowiedz
dagmara (Ocena: 5) 17.02.2023 10:43
Cześć! wszystkim aktywnym fizycznie kobietom - sportowo, zawodowo, seksualnie polecam najlepsze rozwiązanie aby zatrzymać komfort podczas miesiączki, a mianowicie kubeczki menstruacyjne Beppy Cup. Ja jestem zadowolona, nie musze użerać się już z przesuwającymi się podpaskami, zawodnym klejem, czy sznurkami od tamponów z drogerii!
odpowiedz
wanda (Ocena: 5) 17.02.2023 10:35
Dla wszystkich starających się o dziecko polecam termometr owulacyjny Cyclotest MySense umożliwiający wyznaczanie dni płodnych nawet w przypadku nieregularnego cyklu!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.02.2023 10:27
ja tam nie chcę mieć dziecka, polecam zabezpieczać się diafragmą Caya
odpowiedz
lidia (Ocena: 5) 16.02.2023 12:45
Tak się wydaje, niby tyle teraz sprzętów do pomagania, pralki. suszarki, roomba czy zmywarka niby czasu powinno się mieć więcej a i tak jest co robić albo nie wie się co robić, warto sie z kims spotkac i wyjść, znaleźć inne mamy w okolicy, poczytac cos co się odkładało od dawna
odpowiedz
Polecane dla Ciebie