Proces stawania się mamą, to doświadczenie, na które ciężko się przygotować!

To etap, w którym kobieta przechodzi przez czas przed poczęciem, ciążę i poród, a także okres poporodowy.
Proces stawania się mamą, to doświadczenie, na które ciężko się przygotować!
01.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Tak naprawdę do macierzyństwa nie jesteśmy się w 100% przygotować. Przejście z etapu kobiety do matki prowadzi nas do terminu matresencja. Czym jest? Tego dowiesz się poniżej.

Co to jest matrescencja?

Termin ten po raz pierwszy pojawił się w 1973 roku i jest postrzegany podobnie do adolescencji, czy osiągnięcie kamienia milowego w życiu kobiety. Macierzyństwo to głębokie przejście rozwojowe od kobiety do matki i wpływa na dosłownie każdy aspekt jej życia, zarówno pod względem fizycznym, emocjonalnym, duchowym oraz społecznym. Dlaczego proces stawania się matką jest tak ważny? Każda kobieta, która zostaje matką, bez względu na to kim jest i czym się zajmuje. Zostanie matką to doświadczenie dojrzałości. Jest to wyjątkowy moment, natomiast kiedy zostajesz mama może to być dla ciebie destabilizujące, gdy nagle stajesz się tak naprawdę inną osobą.

Nie bójmy się powiedzieć tego wprost, narodziny dziecka, to dla kobiety często samotność, utrata siebie, smutek, poczucie winy i co najważniejsze proces formowania się instynktu macierzyńskiego. Co warto podkreślić, przygotowując się do roli mamy, nawet na szkole rodzenia nie mówi się o tych emocjach. Kiedy zostajesz mamą wszystko się zmienia, ale jeśli nie będziemy tego świadome, i nie będziemy potrafiły poradzić sobie z powyższym, to zostanie mamą będzie dla nas trudne.

5 sposobów na zrozumienie macierzyństwa

#1 Spodziewaj się wyzwań

Nie ma się co oszukiwać, macierzyństwo to wyzwanie. Zmiany w życiu, to podróż, która nigdy się nie kończy, która pełna jest fantastycznych chwil, ale też tych wyboistych. Żeby osiągnąć szczęście z kwestii posiadania dziecka zrozum to, przyswój i nie wymagaj od siebie zbyt wiele, naucz się prosić o pomoc. Po urodzeniu dziecka już nie jesteś tą samą osobą, zmieniają się priorytety, wartości i wymagania co do otaczających cię osób. Dlatego zostają mamą spodziewaj się pełnego wachlarza emocji, konieczności działania czy przekraczania granic.

#2 Zaakceptuj zmiany

Nie próbuj zmieniać się na siłę. Nie rób sobie wyrzutów sumienia, że to co było przed pojawieniem się dziecka zniknęło na zawsze. Prawda jest taka, że po porodzie życie zmienia się o 180 stopni, ale to nie znaczy, że musisz odsunąć na bok wszystko to co sprawiało ci radość i pewność siebie w życiu. Może czasami na realizację planów będziesz musiała chwilę poczekać, może będziesz musiała zmodyfikować plany, ale ważne jest, żeby przemycić wszystkie aspekty, na których ci zależy do obecnego życia.

#3 Napisz list do siebie sprzed macierzyństwa

Opisz w liście wszystko to co się zmieniło, odkąd zostałaś mamą. Wylej na papier wszystkie smutki czy straty z którymi się borykasz. Ale ważne też, żeby w tym liście przyznać szczerze co robisz naprawdę dobrze, jak sobie radzisz. To wzmacnia uczucie pewności siebie i sprawia, że doceniasz to kim się stałaś po urodzeniu dziecka.

#4 Zadbaj o siebie

Po urodzeniu dziecka stajesz się zupełnie inną osobą. Ale to nie znaczy, że ta osoba musi zapomnieć o tym kim jest. Miej realne oczekiwania wobec siebie, bądź szczera, ale też pamiętaj o tym, co dla ciebie jest ważne i co sprawia, że czujesz się dobrze.

#5 Prowadź szczere rozmowy z innymi mamami

Oczywiście najlepiej nie przyznawać się do porażek, tylko malować macierzyństwo jako piękny, wręcz idealny obraz. A prawda jest taka, że każda mama boryka się na co dzień z większymi czy mniejszymi problemami. Uwierz, nic się nie stanie, jeśli okażesz słabość czy bezbronność. To bardzo ważne, żeby opowiadać szczerze o swoich realnych doświadczeniach. Dzięki temu stajemy się silniejsze, doświadczamy różnych emocji i poznajemy, jak radzić sobie w kryzysie.

Macierzyństwo to czas pełen porównań i osądów, ale w ostateczności wszystkie matki doświadczają konieczności dojrzałości i stania się zupełnie kimś innym. Ta dojrzałość to proces, który trwa, to zmiany hormonalne, duchowe, mentalne, fizyczne i emocjonalne.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
klaudia (Ocena: 5) 12.10.2023 00:03
Dziękuje za ten pokrzepiający tekst. Jestem w trakcie tego nowego, burzliwego doświadczenia. Jest jak jest. Wszystko minie:-)
odpowiedz
Renata (Ocena: 5) 02.02.2023 15:08
Dokładnie na to nie da się przygotować w 100%. Sama niedługo mamą zostane z czego bardzo się cieszę. Póki co próbuje skompletować wyprawkę. mam już parę rzeczy z sensillo, ubranek troche dostałam od siostry po jej maluszku. Mi to na rękę, bo to zawsze jakas oszczędność pieniędzy.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie