Zasada dwudniowa – czy to dobra metoda na przyjęcie nowych nawyków?

Pewnie zrobiłaś postanowienia na 2023 rok. Tylko gorzej z ich realizacją…
Zasada dwudniowa – czy to dobra metoda na przyjęcie nowych nawyków?
24.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Zdaniem ekspertów jest coś, co może pomóc w dotrzymywaniu postanowień. Co? Tego dowiesz się poniżej.

Zasada dwudniowa, czyli jak wytrwać w postanowieniach

Nowy rok, nowe postanowienia. Każdy z nas gdzieś tam po cichu myśli o wprowadzeniu nowych, tych dobrych nawyków do swojej codzienności. Ale od myślenia do realizacji długa droga i trudno osiągnąć dane cele. I to niezależnie od tego, co postanawiamy, bo z reguły człowiek jest leniwy i jeśli ma włożyć pracę we wprowadzenie nawyków to często spoczywa na laurach.

Wydaje się, że istnieje rozwiązanie, powyższego problemu, które naprawdę działa. To zasada dwóch dni. Pozwala na stopniowe, bez poczucia winy, wprowadzenie nowych, życiowych postanowień., zasad, które chcesz zastosować w życiu codziennym.

Zasada dwóch dni to budowanie nawyków poprzez tworzenie odpowiedzialności za swoje działania. Dokładnie chodzi o to, żeby na początku wprowadzać dany nowy nawyk przez dwa dni w tygodniu. Co ważne, nie należy na sobie wywierać presji, bo najgorsze we wprowadzaniu nowych nawyków jest zbyt intensywne działanie, które najczęściej kończy się fiaskiem. Dlatego zasada dwóch dni wydaje się idealna.

Po jakim czasie postanowienie staje się nawykiem?

Zasada dwóch dni pozwala na popełnianie błędów, dopóki ten nawyk nie stanie się częścią codziennej rutyny. To bardzo dobrze działa, bo nie mamy wyrzutów sumienia, że coś poszło nie tak, że znowu nie wytrwaliśmy. Generalnie, większość nowych rzeczy najlepiej jest wprowadzać drobnymi krokami niż rzucać się na głęboką wodę.

Teoretycznie, jak podają badania, wprowadzenie nowych nawyków do codzienności zajmuje średnio 66 dni. Po tym czasie stają się one automatyczne!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie