Co to jest syndrom oszusta?

Jak go rozpoznać, jakie są przyczyny i jak go pokonać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
Co to jest syndrom oszusta?
17.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Nie wierzysz w siebie i ciężko docenić swoje osiągnięcia? Prawdopodobnie dotknął cię syndrom oszusta. Co więcej, ten syndrom częściej dotyka kobiet. Jak nauczyć się wierzyć w siebie, we własne możliwości, a także zdobyć poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne do udanego życia osobistego i zawodowego? Sprawdź.

Syndrom oszusta – dlaczego brakuje nam wiary w siebie?

Swoją genezę ma w braku poczucia własnej wartości, które w konsekwencji przekłada się na ciągłe zwątpienie we własne możliwości. Syndrom oszusta nie pojawia się nagle, to proces, który kiełkuje, a zaczyna się od pojawienia się wątpliwości.

Wątpliwości dotyczące radzenia sobie w obowiązkach domowych, w pracy. Wątpliwości dotyczące słuszności przejścia na wyższe stanowisko. Te wątpliwości dotyczą niemal każdego aspektu naszego życia i kiedy się pojawiają rozpoczyna się proces podkopywania siebie, pomimo wysokich kwalifikacji. Obawy przed osądzeniem utrwalają ograniczenia i pogłębiają wątpliwości.

Co to jest syndrom oszusta?

W tym miejscu należy zadać pytanie, dlaczego jedni z nas myślą, że nie nauczyło się wystarczająco dużo na egzamin, a inni w tym samym momencie twierdzą, że egzamin był za trudny? Dlaczego pomimo dostawania dobrych ocen w szkole, czy później pochwał w pracy uważamy, że jesteśmy niewystarczający? I w końcu, dlaczego uważamy, że sukcesy w pracy to wynik tylko szczęścia, a nie umiejętności i zdolności?

To wszystko wynika z braku poczucia własnej wartości, który prowadzi do ciągłego zwątpienia w swój potencjał. Kiedy doświadczamy syndromu oszusta mamy wrażenie, że nie zasłużyłyśmy na swój sukces, a ten przypisujemy szczęściu czy przypadkowi. Nigdy natomiast nie własnym zasługom! Problem polega na tym, że syndrom oszusta może trwać całe życie i skutecznie rujnować każdy jego element.

Syndrom oszusta obraca się wokół braku poczucia własnej wartości, które jest bezpośrednio związane z poczuciem harmonii, ze sposobem w jaki postrzegamy siebie, z tym jak siebie oceniamy. To fundament, na którym opiera się ta pewność siebie i kompetencje. Kiedy pewność siebie jest zachwiana, można ją odzyskać dzięki pracowitości i działaniu.

Co ważne, syndrom oszusta nie jest zaburzeniem psychicznym, natomiast jest to paraliżujący sposób myślenia, który faworyzuje tylko określone przekonania na swój temat.

Dlaczego syndrom oszusta częściej dotyka kobiety?

Syndrom ten bardzo często ma swoje źródło w dzieciństwie. Dziecko jest uwarunkowane szukaniem aprobaty i zachwytu rodziców. Jeśli spotkałaś się z ostrą krytyką, obojętnością, chłodem czy koniecznością podporządkowania się rygorystycznym regułom to bardzo możliwe, że twoja pewność siebie jest zachwiana i dotknie cię syndrom oszusta. Ponadto, kiedy jako dziecko jesteśmy na przemian negatywnie krytykowani i w jednym czasie chwaleni, tworzy to swojego rodzaju niedopasowanie, które później utrudnia przypisywanie sobie sukcesów i przyswajanie umiejętności.

Kobiety mają dość ciężkie dziedzictwo historyczne i społeczne, bo przez wieki wychowywane były w kruchości, pod męską dominacją. Przez wieki byłyśmy ograniczane do radzenia sobie tylko w sferze prywatnej, czyli zajmowanie się rodziną, zawieranie małżeństw, posiadanie dzieci. Co więcej, od wieku byłyśmy osądzane za wygląd, perfekcję. Te wszystkie stereotypy często procentują w postaci wiecznego udowadniania, że nadajemy się do czegoś więcej, że jesteśmy mądre, inteligentne i nierzadko lepsze od mężczyzn. Jedne z nas taka postawa napędza do działania, a inne poddają się i uważają, że nic nie potrafią, brakuje im pewności siebie.

Jak rozpoznać syndrom oszusta i jak go pokonać?

Najważniejszym to przyznanie się i zrozumienie, że brak pewności siebie nie wynika z faktycznego braku umiejętności, tylko z zupełnie czegoś innego. Przyznanie się do problemu to krok pierwszy. Kolejnym jest rozmowa i uwierzenie we własne możliwości. Oczywiście, jeśli wsparcie najbliższych nie pomoże, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Pamiętajmy, każde dysfunkcje mogą mieć destrukcyjny wpływ na nasze funkcjonowanie i nie należy ich bagatelizować.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie