10 nieoczekiwanych powodów, dla których młode mamy czują się zmęczone

Jak sobie z tym poradzić? Dowiesz się poniżej!
10 nieoczekiwanych powodów, dla których młode mamy czują się zmęczone
16.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Nie bez przyczyny słowa młoda mama i wyczerpanie idą w parze. Chociaż teoretycznie można się do tego przygotować, w końcu 9 miesięcy ciąży to konkretny czas by wiedzieć czego się spodziewać po macierzyństwa. Tak praktyka wygląda zupełnie inaczej. I choć na zmęczenie poporodowe składa się milion sytuacji, tak jest takich 10 punktów, które dokuczają najbardziej.

10 powodów, dla których młode mamy czują się zmęczone

#1 Rekonwalescencja po porodzie zajmuje za dużo czasu

I znowu, teoretycznie powrót do formy po urodzeniu dziecka zajmuje od sześciu do ośmiu tygodni. Po części to prawda, bo tyle czasu zajmuje skurczenie się macicy do rozmiaru sprzed ciąży. Ale praktyka pokazuje, że jest naprawdę nieliczne grono kobiet, które po urodzeniu dziecka, w sześć tygodni są sobą.

Ciąża i poród to prawdopodobnie najbardziej intensywne czynności jakie kiedykolwiek zrobi twoje ciało. Rekonwalescencja po porodzie to coś więcej niż tylko skurczenie się macicy. To tak naprawdę każdy aspekty, zarówno ten fizyczny jak i psychiczny. Żeby wrócić do formy sprzed ciąży i poczuć energie, która pozwoli normalnie funkcjonować raczej należy spojrzeć na macierzyństwo jak na nową sytuację, odkrycie swojej nowej tożsamości, a nie na powrót do tego co było.

Co możesz zrobić, żeby poczuć się lepiej? Bądź dla siebie wyrozumiała. Nie spiesz się, nie wywieraj na siebie presji. Jedno jest pewne, nie musisz być perfekcyjną mamą od początku. To, że nie posprzątasz domu, nie ugotujesz obiadu, czy nie wrócisz do pracy „chwilę” po porodzie nie oznacza, że jesteś złą mamą.

#2 Może to anemia

Z badań wynika, że aż 56% młodych mam ma anemię, czyli niski poziom żelaza we krwi. Przyczyn może być wiele: ciąża, dieta uboga w produkty zawierające żelazo, czy obfite krwawienie podczas lub po porodzie. Objawami anemii są: szybkie bicie serca, trudności w oddychaniu, zawroty głowy i zmęczenie.

Przede wszystkim, żeby zdiagnozować anemią należy wykonać proste badanie krwi, z określenie poziomu żelaza i dopiero z wynikami udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

#3 Twój mózg jest przebodźcowany

Kiedy dziecko płacze, daje ci do zrozumienia, że czegoś potrzebuje. To bardzo ważna metoda komunikacji. Badania pokazują, że kiedy dziecko płacze, mózg kobiety przechodzi w stan ostrej czujności, podczas gdy mózg mężczyzny nie. To ciągłe poczucie niebezpieczeństwa może być naprawdę wyczerpujące.

Jak sobie z tym poradzić? Na przykład wprowadź do codzienności ćwiczenia wyciszające lub medytację. Najnowsze badania wskazują, że matki, które medytowały miały większe poczucie własnej wartości, lepsze samopoczucie i zmniejszony stres.

#4 Twój harmonogram działania jest absurdalny

Przeciętny dzień pracy każdej mamy dziecka w wieku 5 do 12 lat, to jakieś 14 godzin każdego dnia. Oznacza to, że tygodniowo spędzasz 98 godzin na pracach lub czynnościach związanych z wychowywaniem dzieci. Teraz dodajmy do tego pracę mamy z noworodkiem, które budzi się co 2-3 godziny, albo nie śpi całą noc. Bycie mamą jest wymagające fizycznie, psychicznie, emocjonalnie. Ten brzdąc, mały szef nigdy nie pozwala odpocząć. Oczywiście możesz kochać bycie mamą, ale to nie znaczy, że nie jesteś przepracowana.

Przeczytaj również: Kim jest „migdałowa mama”?

Czy da się coś z tym zrobić? Oczywiście! A mianowicie przerwy, ale takie naprawdę, wyciszające, tylko dla ciebie. Badania wskazują, że nawet pięciominutowa przerwa w postaci zamknięciu oczu i lekkiej drzemce, może zwiększyć poziom energii. Poproś partnera, mamę, teściową, sąsiadkę o pomoc, niech dosłownie na chwilę zajmą się dzieckiem, a ty odpocznij.

#5 Mama wielozadaniowa

Kobiety radzą sobie lepiej z wielozadaniowością niż z odwrotną sytuację, kiedy nuda zagląda w codzienność. Choć wszystkie o tym wiemy i większość z nas żyje wykonuje całą masę zadań, tak nie zdajemy sobie sprawy jak multitasking ma poważny wpływ na nasz mózg. Naukowcy jasno podkreślają, że wielozadaniowość wiąże się z biologicznymi kosztami, które powodują, że czujemy się zmęczeni znacznie szybciej, niż gdybyśmy koncentrowali się na jednej rzeczy.

Jak rozwiązać ten problem? Najlepiej robić 15 minutowe przerwy co kilka godzin, takie które maja na celu wyciszenie, zresetowanie i złapanie oddechu.

#6 Kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni

Tak mówi nauka – kobiety potrzebują około 20 minut więcej snu niż mężczyźni. Prawdopodobnie ma to związek z wielozadaniowością. I chociaż te 20 minut nie wydaje się jakąś luksusową ilością snu, tak kiedy śpimy za mało może trudno być nam wstać z łóżka. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem tej sytuacji jest położenie się spać o 20 minut wcześniej niż dotychczas. Będziesz zaskoczona jak dobrze poczujesz się następnego dnia.

#7 Karmienie piersią może wykańczać

Przed ciążą, jak i w jej trakcie dbałaś o odpowiednią ilość energii, którą dostarczałaś w posiłkach. Ale czy wiesz, że po porodzie, kiedy karmisz piersią powinnaś spożywać do 500kcal dziennie więcej? Dokładnie! Zbyt mała podaż energii i pozostałych składników odżywczych może prowadzić do zmęczenia, apatii i złego samopoczucia. Upewnij się, że w diecie przyjmujesz odpowiednią ilość kalorii.

#8 Depresja poporodowa

Wiadomo, tuż po porodzie czujesz się zmęczona, ale kiedy ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może to oznaczać, że coś jest nie tak. Jeśli wszelkich powyższych aspektów jesteś świadoma, może warto przyjrzeć się głowie, a konkretnie chodzi o stan psychiczny. Badania wykazują, że kobiety, które nadal czują się zmęczone przez kilka tygodni po porodzie, są bardziej narażone na depresję poporodową. Aż 25% młodych mam doświadcza depresji lub lęku poporodowego. Pamiętaj, nie jesteś sama i jeśli tylko uznasz, że nie radzisz sobie, jest ci źle, jesteś przygnębiona, smutna bez energii, skontaktuj się ze specjalistą i poproś o pomoc.

#9 Zmęczenie podejmowaniem decyzji

Naukowcy odkryli, że mamy określoną ilość energii, którą możemy poświęcić na podejmowanie decyzji. Bez względu na to, jak bardzo starasz się być racjonalną, szlachetną i pomocną, nie możesz podejmować decyzji za decyzją. To naprawdę męczące. Macierzyństwo to niekończące się podejmowanie decyzji. Jak poradzić sobie w tej sytuacji? Wyłącz się! Zaprotestuj i po prostu nie podejmuj wszystkich możliwych decyzji. Poza tym naucz się delegować zadania. Choć ciężko w to uwierzyć, to nie jesteś niezastąpiona. Zdecydowanie twoi najbliżsi są w stanie pomóc ci w rozwiązaniu problemów, czy zadecydowaniu o czymś ważnym.

#10 Nie dbasz o siebie zbyt dobrze

Bycie mamą, posiadanie rodziny to wielozadaniowość, ciągły stres, potrzeba dogodzenia wszystkim wokół. Prawda jest taka, że często w macierzyństwie zapominamy o sobie i swoich potrzebach. Po prostu nie dbamy o siebie wystarczająco. To błąd! Bycie dobrą mamą nie wyklucza bycia egoistką, gdzie twoje potrzeby są na równi z pozostałymi.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie