Syndrom Calimero – czyli dlaczego niektórzy ciągle narzekają?

Masz wokół siebie ludzi, którym wiecznie coś nie pasuje? A może sama należysz do tej grupy i świat widzisz raczej w ciemnych barwach?
Syndrom Calimero – czyli dlaczego niektórzy ciągle narzekają?
11.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Zachowanie takie często jest nieświadome, ale wyczerpujące dla osób wokół. Skąd bierze się ta ciągła potrzeba narzekania i jak wyjść z tego podłego, złego nastroju? Dowiesz się poniżej!

Syndrom Calimero – na czym polega?

Osoby z tym syndromem widzą szklankę zawsze do połowy pustą i patrzą na świat przez negatywny pryzmat! To tendencja do ciągłego narzekania, co więcej do komunikowania się przez narzekanie. To potrzeba wyrażania swoich emocji, tego co jest złe oraz niesprawiedliwe. Poniekąd każdy z nas jest trochę Calimero, ale przecież brzydka pogoda kiedyś mija, polityka schodzi na odpowiednie tory, komunikacja miejska działa sprawnie, życie jest lepsze. Każdy z nas doświadcza trudnych do zniesienia sytuacji. Każdy z nas ma czas, kiedy cierpi, jest niezrozumiały czy doświadcza niesprawiedliwości tyle, że większość jakoś sobie radzi z tymi negatywnymi zdarzeniami, wyciąga wnioski, nie poddaje się, nie narzeka i idzie dalej. Osoby z syndromem Calimero brną w tę negatywną nicość dalej!

Dlaczego osoby z syndromem Calimero ciągle narzekają?

Zdaniem specjalistów skłonność do narzekania w równej mierze dotyczy kobiet jak i mężczyzn. Wynika z wielu przyczyn, na przykład może to być ciągłe, permanentne złe samopoczucie. Często też wolimy schować się za narzekaniem niż być sobą, ośmielić się wyrazić to kim jesteśmy i co naprawdę czujemy. Syndrom Calimero to trochę pójście na łatwiznę, a z drugiej strony krzywdzenie siebie. Bo kiedy ciągle narzekamy to tak naprawdę ciągle cierpimy.

Co zrobić, kiedy ukochana osoba ciągle narzeka?

Według wszelkich analiz, osoby, które ciągle narzekają, robią to nieświadomie. Problem jest taki, że męczą tym zachowaniem nie siebie, ale wszystkich wokół. Prawda jest brutalna, bo jeśli chcemy pomóc komuś kto ciągle narzeka musimy wykazać się empatią, poświęcić czas na wysłuchanie tej osoby i zadanie pytania, co jest nie tak, jak jej pomóc.

Kiedy ktoś nadmiernie narzeka należy go wysłuchać, wesprzeć, ale też jasno zakomunikować, że chcesz się uwolnić od tego wszystkiego co negatywne. Dobrze jest wyjaśnić tej osobie, że nie jesteś w stanie wysłuchać wszystkich skarg. Rozmawiając z osobą z syndromem Calimero trzeba mówić delikatnie, ale stanowczo.

Jak pozbyć się syndromu Calimero?

Aby przeciwdziałać najlepiej wprowadzić schemat działania i zastąpić narzekanie, skarżenie się, opisywaniem rzeczywistości, wydarzeń czy uczuć. Warto też podjąć działania, które w jakiś sposób mogą zmienić tę rzeczywistość, na przykład zapisać się do wolontariatu, lub działać w lokalnej fundacji, której celem jest zmiana otoczenia.

Dodatkowo, warto również wprowadzić do codzienności aktywność fizyczną, choćby godzinne spacery lub postawić na ulubiony sport, gotowanie czy medytację.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie daje pozytywnych rezultatów warto postawić na wizytę u specjalisty i poddać się odpowiednie terapii. Pamiętaj, proszenie o pomoc nie jest niczym złym, a zadbanie o swoje zdrowie psychiczne to podstawa i nasz obowiązek!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie