Po urlopie macierzyńskim: lepiej zostać w domu czy wrócić do pracy?

Jedno jest pewne, kiedy zostajesz mamą priorytety zmieniają się o 180 stopni!
Po urlopie macierzyńskim: lepiej zostać w domu czy wrócić do pracy?
30.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

W końcu nadszedł ten moment, urlop macierzyński się skończył, a ty stoisz przed ważnym wyborem: wrócić do pracy, czy jednak zostać w domu? Niezależnie od tego czy jest to dla ciebie łatwy czy trudny wybór, najważniejsza jest ta bezwarunkowa miłość, którą otaczasz dziecko. I wtedy to co wybierzesz będzie na dalszym planie, bo dalej najważniejsza będzie troska o dziecko.

Ale w końcu musisz dokonać wyboru. Warto przed podjęciem decyzji zastanowić się nad kilkoma aspektami. Jakimi? Przeczytaj poniżej!

Po urlopie macierzyńskim – wrócić do pracy, czy zostać w domu?

#1 Oceń swoją sytuację finansową

To chyba najważniejszy punkt, bo to jak wygląda sytuacja finansowa w twoim domu determinuje większość wyborów. Zastanów się, czy stać cię na to by nie pracować. Przeanalizuj wydatki domowe, porozmawiaj z mężem/partnerem i podejmijcie najbardziej rozsądną decyzję. Określ budżet i rozważ, czy powrót do pracy będzie tego wart. Z kolei, jeśli wrócisz do pracy rozlicz koszty opieki nad dzieckiem. Zastanów się czy dziecko posłać do żłobka, państwowego czy prywatnego, a może zatrudnisz nianię. To wszystko powinno się znaleźć w tabeli plusów i minusów, która pomoże podjąć decyzję.

#2 Porozmawiaj z partnerem

Tak naprawdę tę decyzję powinniście podjąć obydwoje. Zastanówcie się co będzie najlepsze dla waszej rodziny. Przekaż partnerowi swoje uczucia, obawy związane z powrotem do pracy lub z pozostaniem z dzieckiem w domu. Musisz zapoznać się z całym spektrum emocji, z poczuciem winy, kiedy wrócisz do pracy a dziecko zostanie pod opieką żłobka czy niani. Albo poczuciem, że zostałaś w domu, nie zarabiasz i nie dokładasz się do ogniska domowego. Jednym zdaniem, wybierzcie to co dla was najlepsze i co ważne, przy podjęciu tej decyzji musicie być razem, i jednym głosem ocenić to co dla waszej rodziny najlepsze.

#3 Przeanalizuj korzyści wynikające z powrotu do pracy

Jedno jest pewne, kiedy zostajesz mamą twoje wartości i priorytety ulegają zmianie. Przed podjęciem decyzji o powrocie do pracy zastanów się i przeanalizuj, czy twoja firma wspiera pracujących rodziców, czy jest opcja pracy zdalnej, albo jak jest postrzegane branie zwolnień lekarskich w związku z chorobą dziecka. Dowiedz się czy bliscy współpracownicy mają dzieci. Ważne by pracować w środowisku wspierającym młodych rodziców, a wykonywanie pracy odbywa się bez grama poczucia winy.

#4 Poszukaj opcji opieki nad dzieckiem

Kiedy już podejmiesz jednoznaczną decyzję o powrocie do pracy, poszukaj najbardziej odpowiedniej opcji opieki nad dzieckiem. To może być długi i żmudny proces, dlatego warto zająć się tym odpowiednio wcześnie, tak by ze spokojem wrócić do pracy. Dowiaduj się, zbieraj opinie, testuj wybraną opcję. Musisz być w stu procentach pewna, że to na co się zdecydowaliście w pełni odpowiada waszym wymaganiom.

#5 Sprawdź swoją gotowość emocjonalną

Możesz mieć pewne wątpliwości czy ty poradzisz sobie z emocjami w związku z powrotem do pracy. Tylko skąd wiedzieć, że jesteś już gotowa? Na pewno będziesz się bać tego dnia. Ale uświadom sobie, że wiele kobiet boryka się z podobnymi emocjami i wiele kobiet musi pogodzić chęć rozwoju kariery z byciem wspaniałą mamą. Najważniejsze, żeby rozmawiać o emocjach, wątpliwościach i nie tłumić ich w sobie.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Marysia (Ocena: 5) 10.01.2023 08:08
Dość szybko wróciłam do pracy, bo mogłam liczyć na pomoc mamy i teściowej. Teraz jak wracam do domu mam swoją rutynę, bawię się chwilę z dzieckiem, robię obiad, wstawiam pranie i ogarniam resztę domowych obowiązków. I oczywiście w międzyczasie zajmuje się też maluszkiem. A jak pójdzie spać to uruchamiam sobie roombe a sama w tym czasie odpoczywam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.12.2022 01:15
W życiu nie chciałabym być zależna od innej osoby nawet mając malutkie dziecko, które wymaga dużo uwagi i opieki… Po macierzyńskim od razu do pracy
odpowiedz
Polecane dla Ciebie