Jakie są psychologiczne konsekwencje niewierności?

Niższa samoocena, stres pourazowy, czy kwestionowanie własnej odpowiedzialności – to tylko kilka przykładów.
Jakie są psychologiczne konsekwencje niewierności?
19.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Jak niewierność odbija się na naszej psychice? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Prawda jest taka, że każda z nas miała do czynienia z niewiernością – w mniejszym lub większym stopniu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie szkody wywołuje niewierność na naszym funkcjonowaniu, a szczególnie na naszej psychice. Co więcej, już jedno oszustwo ma realne, psychologiczne konsekwencje, które mogą doprowadzić do „zniszczenia” zdradzonej osoby.

Poczucie własnej wartości – pierwsza ofiara niewierności

Niewierność jednego z partnerów to szok! Wstrząsa parą i fundamentami wypracowanymi przez lata związku. Okazuje się, że pierwszą ofiarą niewierności jest poczucie własnej wartości osoby oszukanej. Zdradzony/zdradzona czują się całkowicie bezradni. Przez zdradę zostaje zakwestionowane wszystko, co zostało powiedziane lub zrobione dotychczas w związku.

Kiedy zdradzamy, poniekąd kwestionujemy indywidualność danej osoby, a szczególnie kobieta mają tendencję do przekonywania samych siebie, nie są wystarczająco pożądane i ciekawe, by zatrzymać przy sobie partnera.

Oszukani mężczyźni mają tendencję do porównywania się pod względem zdolności seksualnych, co też uderza w ich poczucie wartości. Niewierność powoduje negatywne myśli, które mogą zrujnować twoje codzienne życie. Kiedy jesteśmy zdradzeni wmawiamy sobie, że jesteśmy bezużyteczni i że nigdy nikogo sobie nie znajdziemy. Musimy sobie zdać sprawę, że to nieprawda, a jeśli zostałaś oszukana, to nie twoja wina.

Czy niewierność może powodować traumę?

Prawda jest taka, że bycie oszukaną/oszukanym może obudzić rany dotąd zakopane gdzieś głęboko w psychice. Takie osoby szczególnie źle doświadczają niewierności.

Zdrada może spowodować traumę, uczucia, które zbagatelizowane mogą wywołać depresję. Oprócz tego, osoba oszukana może rozwinąć w sobie realny proces generalizowania i żyć z myślą, że skoro ojciec mnie zdradził, chłopak mnie zdradził, to wszyscy kolejni mężczyźni też tak zrobią.

Niewierność a zamknięcie się w samotności

Niewierność często rozwija w nas swojego rodzaju blokadę, strach przed kolejnym rozczarowaniem i osądem innych, oraz litością. Do tej samotności można dodać jeszcze całkowicie destrukcyjne zachowanie, jak na przykład intensywne spożywanie alkoholu, długi czas bez jedzenia lub nadmierne przejadanie się. Generalnie popadanie w skrajności, które mogą być niebezpieczne dla organizmu.

Niewierność a rozwój stresu pourazowego

Po byciu zdradzoną mogą pojawić się obsesyjne myśli, zaburzenia snu lub uczucia impulsywności. Wszystkie te objawy są częścią tak zwanego stresu pourazowego, który pojawia się często po traumatycznym zdarzeniu. Podsumowując, niewierność ma naprawdę długoterminowe konsekwencje.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie