Czym jest syndrom Wonder Woman?

Sprawdź, czy na niego cierpisz!
Czym jest syndrom Wonder Woman?
13.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Syndrom Wonder Woman dotyczy tych kobiet, które zaspokajają potrzeby wszystkich, odkładając swoje na bok. To trochę takie dążenie do perfekcji i brak umiejętności mówienia „NIE”.

Syndrom Wonder Woman

Kumulujesz role, a wymagania, które kreujesz w swojej głowie się nie kończą? Czy czujesz się winna, że nie masz wystarczająco czasu, aby zrobić wszystko dobrze i realizować się perfekcyjnie na wielu płaszczyznach? Takie postępowanie świadczy o tym, że cierpisz na syndrom Wonder Woman – mechanizm, który zmusza nas kobiety do ogarniania wszystkiego i to w dodatku w pojedynkę.

Zespół Wonder Woman dotyka wiele kobiet, które pracują, zajmują się dziećmi i jeszcze do tego pragną prowadzić satysfakcjonujące życie towarzyskie. Łączenie tych wszystkich obowiązków może nastręczać wielu problemów. Kobiety cierpiące na ten syndrom łączą role: super mamy, super żony, super przyjaciółki, super dziecka, super siostry, super pracownika i w ogóle wszystkiego super! Tylko, że zapominają o swoich własnych potrzebach, co może wiązać się z obciążeniami psychicznymi.

Można opisać syndrom Wonder Woman jako potrzebę bycia wszechobecnym, wszechmocnym, kochanym przez wszystkich, na wszystkich możliwych frontach. Wonder Woman stawia wszystkich – poza sobą – na pierwszym miejscu. Wonder Woman całkowicie poświęca się innym. Syndrom ten jest dość specyficzny i podnosi poprzeczkę coraz wyżej. Może wynikać z niskiej samooceny i potrzeby uznania. Kobiety z syndromem Wonder Woman uważają, że można je kochać wtedy, gdy są doskonałe. Co więcej, Wonder Woman uwielbiają czuć się przydatne i potrzebne.

Jak poradzić sobie, kiedy dotyka nas syndrom Wonder Woman?

Dość łatwo powiedzieć, trudniej zrobić – ale chodzi przede wszystkim o to, by zwolnić i być świadomym tego co robimy. No i przede wszystkim nie żyć, według dewizy zadowalania innych a zapominania o sobie.

Dobrze, ale jak wprowadzić do codzienności takie zachowania, które pomogą być… egoistką?

Po pierwsze naucz się mówić NIE. Odmawianie jest niezbędne do wyjścia z syndromu Wonder Woman. Pamiętaj, nie zawsze musisz się zgadzać na wszystko. Wiele z nas, robi właśnie to wszystko, bo boimy się urazić naszego rozmówcę. Jednak mówienie „nie” pozwala uszanować nasze potrzeby i przestać stawiać się na drugim planie. Nie chodzi o odsunięcie wszystkich, ale o stawianie realnych granic.

Po drugie miej czas tylko dla siebie. Wyjście z syndromu Wonder Woman to trochę taki proces stawania się egoistką, bycia samolubną bardziej niż do tej pory. Wysłuchaj siebie i uświadom sobie, co tak naprawdę jest dla ciebie ważne.

Po trzecie naucz się prosić o pomoc. To niezbędny element, dzięki któremu wyjście z syndromu Wonder Woman będzie możliwe. Co więcej warto również nauczyć się delegowania zadań. Zaufaj nam, twoi domownicy świetnie sobie poradzą w różnych obowiązkach domowych. Warunkiem jest tylko to, by im na to pozwolić.

 

Przeczytaj również:

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie