Jesteś Grinchem? Boisz się świąt? Dowiedz się czy cierpisz na natalofobię?

Okazuje się, że nie wszyscy kochają Boże Narodzenie i ten czas przygotowań. Natalofobia jest tego dowodem!
Jesteś Grinchem? Boisz się świąt? Dowiedz się czy cierpisz na natalofobię?
06.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Są osoby, które zwyczajnie w świecie czas przedświąteczny przeraża, mają fobię świąteczną i najchętniej za dotknięciem magicznej różdżki przenieśli się od razu do stycznia. Dla tych osób, spędzanie Bożego Narodzenia z rodziną może wywołać strach, lęk a nawet depresję.

Na samą myśl o iluminacji, prezentach i rodzinie dostajesz gęsiej skórki ten tekst jest zdecydowanie dla ciebie. Zjawisko to ma swoją nazwę, a mianowicie natalofobia! To termin używany w odniesieniu do ludzi, którzy boją się Świąt Bożego Narodzenia i okresu przedświątecznego.

Natalofobia – czym jest?

To zaburzenie lękowe oznaczające strach przed świętami lub fobie przed świętami. Święta Bożego Narodzenia mają uosabiać rodzinne spędzanie czasu, radość i szczęście, ale dla niektórych to najgorszy moment z możliwych.

W najpoważniejszych przypadkach natalofobia może powodować realny stres psychiczny, który trwa od początku grudnia. Ten stres może być wyjątkowo wyniszczający, zwłaszcza gdy otaczasz się ludźmi, którzy celebrują Święta już od początku grudnia.

Dlaczego niektórzy cierpią na natalofobię?

To odczucia irracjonalne wywołane różnym podłożem. Albo relacje rodzinne są dalekie od ideału i na samą myśl o spotkaniu się z najbliższymi dopada cię przeraźliwy stres, albo jakieś ze Świętami kojarzysz jakieś negatywne zdarzenie.

Są też osoby, które boją się konfrontacji z rodziną. Święta Bożego Narodzenia często są idealizowane i z przekazem pseudoszczęśliwej rodziny, ale przecież nie wszystkie rodziny są szczęśliwe.  Co więcej, dla wielu osób życie pod ciągłą presją: udanego życia miłosnego, pozytywnych bilansów na koniec roku, skutecznie odstrasza do przesłodzonego spędzania grudniowego czasu. Ba! Może nawet prowadzić do realnego cierpienia psychicznego. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze krótkie dni, brzydka pogoda i sezonowa depresja. Brak naturalnego światła wpływa na stan umysłu i może pogłębiać natalofobię.

Okazuje się również, że natalofobia może mieć również podłoże w zaburzeniach odżywiania, gdzie z przerażeniem czekamy na czas Świąt i stołów uginających się od wymyślnych dań.

Natalofobia – jak sobie poradzić?

Oczywiście nie każdy musi lubić Święta i sylwestra. Pamiętaj, to ty jesteś najważniejsza i nie musisz przejmować się opinią czy reakcją zszokowanych znajomych, gdy powiesz na głos: nie lubię świąt. Ale…, jeśli chcesz zmniejszyć niepokój spowodowany tą porą roku, poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.

#1 Pozbądź się poczucia winy: Ogólnie grudzień możemy postrzegać jako nakaz szczęścia i zachwycania się każdą napotkaną ozdobą świąteczną. Nie martw się, jest wiele takich osób jak ty. Nie czuj się winna, nie jesteś dziwna i zdecydowanie nie masz obowiązku kochania Bożego Narodzenia.

#2 Skoncentruj się na swoich potrzebach i pragnieniach: Jeśli obawiasz się tego całego świętowania oznacza to, że jesteś zbyt wrażliwa na klimat bożonarodzeniowy. Postaraj się unikać miejsc, sytuacji, które tobie nie służą. Skup się na tym, co tak naprawdę sprawia ci radość. Poświęć sobie trochę czasu, rób to co kochasz i przestań mieć wyrzuty sumienia związane z nielubieniem świąt.  

#3 Pomyśl o znaczeniu Świąt Bożego Narodzenia: Znaczenie świąt nie dla wszystkich jest takie same. Nie musisz spędzać tego czasu tak jak większość, może stworzyć swoje własne rytuały! Spotkaj się z przyjaciółką, która ma podobne nastawienie do świąt jak i ty. Ważne – rób to co chcesz, co sprawia ci przyjemność.

#4 Oferuj minimalne zaangażowanie: Jeśli nie za bardzo możesz zrezygnować z rodzinnego spotkania, to przynajmniej przygotuj się na nie. Obiecaj sobie, że nie dasz się wciągnąć w dyskusje wywołujące palpitacje serca, czy te które prowadzą do nieporozumień. Dyskutuj na neutralne tematy, a jeśli atmosfera robi się zbyt gorąca wyjdź na spacer. Odetchnij świeżym powietrzem i z pozytywnym nastawieniem wróć do stołu.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie