Rozstanie uszkadza mózg! Tak wynika z najnowszych badań!

Rozstanie jest zawsze bolesne i co więcej ma realny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała.
Rozstanie uszkadza mózg! Tak wynika z najnowszych badań!
28.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Ale czy wiesz, jak zerwanie wpływa na kondycję naszego mózgu? Niezależni czy jesteś osobą, która zerwała, czy tą drugą rozstanie nie jest zabawne dla żadnej ze stron. Poza łzami i smutkiem, ta sytuacja zdecydowanie mało korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne – i tego nie można lekceważyć.

Złamane serce naprawdę… boli

To nie pierwszy raz, kiedy nauka przygląda się wpływowi rozstania na cały organizm, a pierwszym narządem, któremu się przyjrzano jest oczywiście serce. Takotsubo to zespół złamanego serca i jest faktycznie spowodowany ostrą stresującą sytuacją, zwykle po dość traumatycznym wydarzeniu. Oczywiście możemy w przypadku Takotsubo mówić o wręcz przeciwnej sytuacji – czyli syndromie szczęśliwego serca i być spowodowane czymś miłym: oświadczynami czy narodzinami dziecka.

Jak wyjaśniają naukowcy, ostry stres prowadzi do uwalniania hormonów stresu – katecholamin, a to z kolei niekorzystnie działa na pracę serca. Co więcej, częste nadwyrężanie serca stresującymi sytuacjami, może prowadzić nawet do zawałów serca.

fot. istock.com

Zerwanie a uszkodzenie mózgu

Wpływ rozstania na kondycję serca to jedno, ale amerykańska antropolog – Helen Fisher zbadała, jak mózg cierpi w wyniku rozstania. W celu wyjaśnienia, analizowała pracę mózgu 15 osób za pomocą rezonansu magnetycznego – po pokazaniu im zdjęcia byłego partnera. Wynik daje do myślenia – aktywuje obszar mózgu odpowiedzialny za zazdrość, ból i regulację emocjonalną – taką jak u byłego alkoholika czy narkomana skuszonego przez substancję uzależniającą.

Wyniki badania sugerują, że zerwanie miałoby taki sam wpływ na mózgu jak uzależnienie narkotyków lub alkoholu. A z kolei te silne objawy odstawienia osłabiają naszą zdolność do normalnego myślenia i funkcjonowania. Dodatkowo, badania to pokazało, jaka jest różnica u konkretnych osób jeśli chodzi o dochodzeniu do siebie po zerwaniu. Co więcej, wyjaśnia również, że rozstania są trudniejsze po długim i intensywnym związku.

Niestety, jeszcze nie zostały przeprowadzone badania dotyczące realnej chęci dania drugiej szansy toksycznemu partnerowi! A szkoda…

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie