Metoda 5-4-3-2-1 idealnym sposobem na ukojenie lęku?

Sprawdź, czy warto ją stosować by błyskawicznie zredukować stres.
Metoda 5-4-3-2-1 idealnym sposobem na ukojenie lęku?
21.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

To sposób na radzenie sobie z lekiem opracowany przez amerykańską psycholog – Ellen Hendriksen, pracującą w Centrum Zaburzeń Lękowych Uniwersytetu Bostońskiego.  

Osoby ogarnięte permanentnym lękiem doskonale wiedzą, jak ten stan psychiczny może zrujnować codzienne funkcjonowanie. To jak radzimy sobie w tej sytuacji jest indywidualne i każdy ma na pojawiający się lęk czy stres swój sprawdzony sposób. Ale… co jeśli już nie pomaga? Warto sprawdzić metodę 5-4-3-2-1.

Jak działa metoda 5-4-3-2-1?

Chodzi o wykorzystanie pięciu zmysłów do uspokojenia umysłu. Aby znaleźć wewnętrzny spokój i odgonić negatywne myśli należy postępować z poniższymi krokami i wykonywać podane ćwiczenia. W momencie wzmożonego lęku zacznij od rozejrzenia się wokół siebie i zidentyfikowania 5 otaczających cię rzeczy, np.: drzewo, ławkę, sofę, lampę, promień słońca czy książkę.

Następnie kolej na twój zmysł słuchu, ale tym raze zidentyfikuj 4 dźwięki, takie jak: kroki sąsiada z mieszkania obok, kolega rozmawiający przez telefon, śpiew ptaków, czy dźwięki przejeżdżającego samochodu.

Dalej skup się na swoim ciele i dotknij go, aby poczuć 3 rzeczy: stopy na podłodze, łokcie oparte na stole czy włosy na karku.

Kolejnym krokiem jest użycie zmysłu węchu i spróbowanie zidentyfikowanie 2 różnych zapachów: zapach kwiatów, trawy, zapach stron książek, jedzenie lub ukochane perfumy.

Na koniec zmysł smaku i delektowanie się kostką czekolady, wypicie łyka wody, czy żucie gumy.

Zalety metody 5-4-3-2-1 w redukcji lęku?

Ta metoda opiera się na uważności i pomaga przywrócić sprawność umysłu do chwili sprzed napadu lęku. Chodzi o zwrócenie uwagi na szczegóły do tej pory niezauważalne. Metoda ta jest szalenie skuteczna, ale należy wykonywać ją sumiennie i cierpliwie.

To co, spróbujesz?

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie