Jak nauczyć się podejmowania decyzji bez strachu i niepewności?

Wiele z nas ma trudności z podejmowaniem decyzji. Mam wrażenie, że trochę to wina aktualnych czasów.
Jak nauczyć się podejmowania decyzji bez strachu i niepewności?
18.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Wieczny pęd w sumie nie wiadomo po co. Ściganie się o coś, co w zasadzie nie jest takie ważne. I w końcu dezorientacja, co jest najlepsze dla nas. Konsekwencją tego jest zagubienie i trudności z podejmowaniem decyzji.

Jak nauczyć się podejmowania decyzji?

Często też problem z podejmowaniem decyzji związany jest z blokadą, która skutecznie uniemożliwia nam zrobienie kroku w przód. Wiąże się to głównie z wątpliwościami, czy aby na pewno to co zdecydujemy będzie najlepsze dla nas.

Taka dezorientacja może dotyczyć tak naprawdę każdego aspektu naszego życia: wybór pracy, rezygnacja z pracy, poddanie się operacji, poślubienie danej osoby, ale też bardziej prozaiczne tematy jak wybór ulubionego (jednego) smaku lodów, zdecydowanie się na najlepszy trening czy kupno ubrań.

Będąc taką niezdecydowaną osobą, pragniemy zrozumieć jaki jest schemat, odważnego życia, w którym wybór nie jest problemem a możliwością. Chcemy wiedzieć, czy tę umiejętność jesteśmy w stanie w sobie wyrobić, czy jest wrodzona. W procesie podejmowania decyzji ogromną rolę odgrywają rodzice, edukacja, kariera, praca i relacja z ludźmi.

A co, jeśli podejmowanie decyzji wywołuje strach, lęk i niepewność?

Co, jeśli zrobienie tego kroku sprawi, że będziemy się bać, bo na przykład popełnimy błąd, lub poniesiemy jakieś srogie konsekwencje? No właśnie!

Należy zdać sobie sprawę, że to czy my podejmiemy decyzje czy nie, to i tak jakieś tam konsekwencje się pojawią. Tyle, że jeśli nie zrobisz nic, to nie masz wpływu na dalszy kształt swojego życia. Oczywiście wątpliwości pojawiają się zawsze. Ale najlepiej jest decydować o rzeczach ważny dla nas i uczyć się na błędach.

Co się stanie, jeśli nie nauczymy się podejmować decyzji?

Najbardziej prawdopodobny scenariusz to pogłębienie niskiej samooceny, niskiej pewności siebie i zależności emocjonalnej od innych. Fakt polegania na innej osobie w podejmowaniu decyzji oznacza, że nie przejmujemy kontroli nad swoim życiem, tylko ktoś za nas nim kieruje.

Jedno jest pewne, możesz nauczyć się podejmowania decyzji. Jak to zwykle bywa, zacznij od drobnych kroków, po to, by później przejść do wielkich czynów.

Praktyczne wskazówki dotyczące nauki podejmowania decyzji

Kluczową jest wiedza. To pierwszy i jeden z ważniejszych kroków, który musisz zrobić. Strach i niepokój wynikają często z niewiedzy. Znajomość siebie, swoich pragnień, celów czy marzeń jest niezbędna do tego by wiedzieć czego chcemy! Każdego dnia pracuj nad poznaniem siebie. Zadawaj sobie pytania, co cię cieszy, czego nie lubisz, w jakich sytuacjach czujesz się komfortowo, a jakich lepiej unikać.

Szczerość wobec siebie to kolejny punkt obowiązkowy nauki podejmowania decyzji. Nie wstydź się, że chcesz czegoś niezwykłego, albo że pragniesz odkrywać nowe ścieżki. Najważniejsza jesteś ty i to co czujesz. Jeśli będziesz bagatelizować – czyli nie będziesz szczera wobec siebie – to nigdy nie nauczysz się podejmować samodzielnie decyzji.

Słuchaj emocji i swojego ciała. To co czujemy na poziomie emocjonalnym, psychicznym i cielesnym jest oznaką tego, jacy jesteśmy. Ważne jest, by zatrzymać się i wsłuchać się w siebie, tak totalnie bez pośpiechu. Naucz się relaksować i nie spieszyć, a wtedy zobaczysz, że dużo prościej będzie ci podjąć decyzję.

I ostatnie, chyba najważniejsze – przestań myśleć o tym, co inni powiedzą. Nigdy nie nauczysz się podejmować dobrych decyzji dla ciebie, jeśli będziesz przejmowała się tym co ludzie powiedzą. To podstawa samokontroli, zaufania do siebie i wiary we własne możliwości!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie