Wiemy już co to FOMO. Teraz żyjemy według ROMO - wiesz co to?

Po FOMO, czyli strachu przed brakiem czegoś, kolejnym trendem wydaje się zdobywanie internautów w obliczu nastrojowego klimatu wywołującego niepokój. To jest ROMO, fenomen trzymania się z daleka od nowości.
Wiemy już co to FOMO. Teraz żyjemy według ROMO - wiesz co to?
fot. istock.com
28.10.2022
Katarzyna Lemanowicz

FOMO – fear of missing out - to strach przed pominięciem czegoś ważnego, przed wypadnięciem z obiegu. FOMO to wymuszenie na nas samych bycia ciągle na czasie, scrollowanie i przeszukiwanie sieci po to, by wiedzieć wszystko.

Z kolei właśnie ten strach przed (teoretyczną) dezinformacją popycha nas w kierunku czegoś co jest totalnym przeciwieństwem do FOMO. Jesteśmy przebodźcowani, często w sieci nie dostajemy rzetelnych wiadomości, skrótów na temat aktualnej sytuacji, tak by po prostu wiedzieć co się dzieje na świecie. Jesteśmy wręcz zamęczani newsami, które świetnie się klikają. Od tematów ważnych, po tematy błahe.

I wręcz jak na białym koniu wjeżdża ROMO, swojego rodzaju ulga przeoczenia, celowe omijanie informacji o wydarzeniach, które niosą się przez wszystkie stacje, portale prasowe.

fot. istock.com

ROMO – sposób na ochronę przed niepokojącymi wiadomościami

Zjawisko to zostało szeroko omówione przez amerykańskich i angielskich naukowców, a wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Political Communication. Na podstawie ankiety przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii, większość badanych przyznała, że zdecydowanie zmieniło sposób wyszukiwania informacji o bieżących sprawach. A w zasadzie bardzo rzadko korzystają z wiadomości. Jedno to brak zainteresowania, ale badani jasno wskazali, że to przede wszystkim niepokój, którego doświadczali podczas czytania wiadomości na tematy bieżące był czynnikiem decydującym o zaprzestaniu bycia na bieżąco z wiadomościami. Szczególnie w ROMO podkreślane są informacje na temat rzeczy złych/negatywnych, takich jak wypadki, przestępstwa, czy wojna.

W ROMO - Reality of Missing Out - chodzi o to, żeby unikać informacje, które wywołują lęk, strach, poczucie niepewności i brak kontroli. czyli unikania informacji, które wywołują lęk.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie