7 sygnałów, że dopadło cię wypalenie zawodowe

Jeśli czujesz się przemęczony i odczuwasz spadek motywacji, mogą to być pierwsze oznaki wypalenia zawodowego
7 sygnałów, że dopadło cię wypalenie zawodowe
fot. istock.com
03.11.2021

Czasem dopada nas po miesiącu, a czasami po 10 latach pracy. Projekty przestają cieszyć, klienci lub współpracownicy działają nam na nerwy. Każdy poranek to katorga i niechęć, patrzenie w lustro i zastanawianie się jaki to ma sens. W niektóre dni masz ochotę wyjść z pracy i nigdy nie wrócić, a wieczorami płaczesz w poduszkę z bezsilności lub zadręczasz się myślami. O czym mowa? O wypaleniu zawodowym.

Dlaczego dopada nas wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe prędzej czy później może dopaść każdego. Jednak w przeciwieństwie do grypy albo przeziębienia, nie pojawia się z dnia na dzień. Wypalenie buduje się często miesiącami lub latami, a pierwsze objawy można łatwo pomylić z przemęczeniem i je zlekceważyć.

Według definicji, "wypalenie zawodowe to stan wyczerpania cielesnego, duchowego lub uczuciowego. Dla pracownika oznacza utratę motywacji do działania, obniżenie efektywności oraz brak satysfakcji z dotychczas wykonywanej pracy."

Wypalenie zawodowe najczęściej wiąże się z odczuwaniem silnego stresu. Należy jednak pamiętać, że żadna praca, nawet spokojna i bezstresowa, nie jest wolna od ryzyka wystąpienia wypalenia zawodowego. Najczęściej dotyka jednak osoby, które pracują coraz ciężej i więcej, by osiągnąć sukces i zaburzają przez to swoją równowagę psychiczną oraz zacierają granicę między życiem prywatnym a pracą (np. zabierając pracę do domu, robiąc długie nadgodziny, myśląc o pracy przed snem itp)

fot.istock.com

fot.istock.com

Sygnały, że dotknęło cię wypalenie zawodowe

1. Chroniczne zmęczenie
Chociaż z początku może się wydawać, że to tylko chwilowy brak energii, to jednak z czasem zaczynasz odczuwać ogromne zmęczenie utrzymujące się tygodniami. Nawet zwiększenie ilości snu lub wzięcie kilku dni urlopu nie regeneruje twoich sił i nie daje wytchnienia.

2. Bezsenność
Razem ze zmęczeniem w parze może iść bezsenność. W nocy łapie cię gonitwa myśli, stresujesz się, myślisz o projektach w pracy lub przeżywasz to, że jutro trzeba do niej jechać. Przewracasz się niespokojnie z boku na bok lub wybudzasz w nocy i nie możesz ponownie zasnąć. Ostatecznie bezsenne noce zdarzają się z coraz większą częstotliwością, by na końcu przekształcić się w przewlekły stan.

3. Wycofanie i izolacja
Rozmowy współpracowników zaczynają cię męczyć lub denerwować. Przestajesz wychodzić z kolegami z pracy na lunch albo papierosa, rezygnujesz z firmowych imprez. Gdy ktoś coś od ciebie chce zaczynasz odczuwać gniew albo frustrację. Rezultatem jest stopniowe wycofanie emocjonalne i fizyczne. W najgorszym momencie wypalenia przestajesz odbierać telefony lub odpisywać na maile.

4. Obniżona produktywność
Mimo długich godzin spędzonych w pracy, twoja produktywność coraz bardziej spada. Projekt, który kiedyś zajmował ci 3 godziny, teraz nagle rozwleka się na 8. Przestajesz kończyć projekty w terminie, a lista zadań coraz bardziej się wydłuża. Coraz częściej odczuwasz, że niezależnie ile będziesz się starać, to i tak poniesiesz porażkę. Wszystko to zaczyna wywoływać w tobie myśl, że nie masz odpowiednich kompetencji i jesteś do niczego.

5. Zaburzenia koncentracji
Początkowo pojawia się jako lekkie roztrzepanie - zapominasz wysłać maila, oddzwonić. Jednak z dnia na dzień pogarsza się koncentracja i uwaga, coraz trudniej skupić się na pracy i projektach. Po jakimś czasie problem zaczyna sprawiać przeczytanie maila ze zrozumieniem lub wysłuchanie do końca wypowiedzi innych osób. Z czasem to zaburzenie może doprowadzić do poważnych problemów z realizacją powierzonych zadań w pracy.

6. Objawy fizyczne
Mogą pojawiać się zawroty i bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca i mdłości. Bardzo często jako reakcja stresowa dochodzą dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Również system odpornościowy ulega osłabieniu przez co jesteśmy coraz bardziej podatni na infekcje i przeziębienia.

7. Depresja
Końcowym etapem wypalenia zawodowego bardzo często jest depresja, z którą możemy jeszcze długo się zmagać nawet po zmianie pracy lub zwolnieniu się. Nieleczona depresja może doprowadzić do całkowitej utraty radości i chęci życia, a co za tym idzie myśli samobójczych, dlatego jeśli dotarłaś do tego etapu powinnaś jak najszybciej zasięgnąć pomocy lekarza.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie