>

Negatywne myśli szkodzą zdrowiu. Jak przestań myśleć o sobie źle?

Rozmyślanie o tym, dlaczego kolega z pracy nie odpowiedział ci cześć może się źle skończyć…
Negatywne myśli szkodzą zdrowiu. Jak przestań myśleć o sobie źle?
fot. istock.com
02.07.2021
Dominika Stanisławska

Twój wewnętrzny głos jest niesamowicie potężny. Może sprawić, że będziesz szczęśliwszy i odniesiesz sukces lub może zaszkodzić zdrowiu, a nawet sprawić, że będziesz się szybciej starzeć. Oto sposoby na powstrzymanie negatywnych myśli w stosunku do samego siebie.
Zobacz więcej: Jak być w pełni szczęśliwą?

Jak działa nasz wewnętrzny głos?

Na najbardziej podstawowym poziomie nasz wewnętrzny głos jest potrzebny do przechowywania informacji w naszych głowach. Gdy np.: robimy w głowie listę zakupów, nasz wewnętrzny głos pozwala nam zapamiętać produkty, które mamy kupić. Działa również jak aplikacja przypominająca w głowie. Pojawia się werbalna myśl o czymś, co musimy zrobić. Wewnętrzny głos jest uważany za część naszego werbalnego systemu pamięci roboczej.
Oprócz pamięci, wewnętrzny głos jest używany do innych rzeczy, takich jak kreatywność i planowanie. Możemy na przykład po cichu przećwiczyć to, co powiemy przed prezentacją. Często mamy też wewnętrzny monolog biegnący przez naszą głowę, dzięki czemu możemy nadać sens naszym doświadczeniom.

jak być szczęśliwą?
fot. istock.com

W jaki sposób negatywne myślenie szkodzi zdrowiu?

Nasze myśli są przedłużoną reakcją na stres, a gdy stres jest chroniczny, powoduje zmęczenie organizmu. Może to skutkować negatywnymi stanami, takimi jak problemy ze snem, choroby sercowo-naczyniowe, a nawet prowadzić do nowotworów. Co ciekawe, chroniczny stres i negatywne myśli nim spowodowane mogą wpływać na nasze DNA. Pojawiają się dowody, które sugerują, że odgrywa to rolę w włączaniu genów zaangażowanych w stan zapalny i wyłączaniu genów zwalczających wirusy. Chroniczny stres może również wpływać na to, jak szybko nasadki ochronne na końcu naszych chromosomów, zaczynają się skracać, co jest związane ze starzeniem się komórek.
Zobacz więcej: Bombardowanie miłością: kiedy to początek toksycznego związku?

Jak możesz zmienić negatywne myśli w pozytywne?

Kiedy masz do czynienia z problemem, cofnij się o krok i zmień sposób, w jaki go widzisz. Działa to na tej samej zasadzie, co udzielanie rad innym. Mów do siebie, używając swojego imienia i powoli rozwiązuj problem. Badania pokazują, że kiedy stosujesz tę technikę, podchodzisz racjonalnie, a nie emocjonalnie do problemu. To zmienia twoją perspektywę, dzięki czemu możesz lepiej radzić sobie z trudnościami.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie