Badanie: przez noszenie maseczek dzieci nie potrafią rozpoznawać emocji

Brak widocznej mimiki na twarzy przez zasłanianie ust i nosa może mieć poważny wpływ na rozwój psychiczny dzieci.
Badanie: przez noszenie maseczek dzieci nie potrafią rozpoznawać emocji
fot. istock.com
15.06.2021
Dominika Stanisławska

Noszenie maseczek weszło w nasze życie nagle, ale na razie nic nie zapowiada tego, że coś na stałe się zmieni, mimo luzowania obostrzeń. Włoscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym wykazali, że przez noszenie maseczek, dzieci nie potrafią rozpoznawać emocji u innych ludzi.
Zobacz więcej: 7 czerwca ruszają szczepienia dzieci. Co trzeba wiedzieć?

Dzieci nie potrafią rozpoznawać emocji u osób, które noszą maseczki

Zespół kierowany przez Monikę Gori z Włoskiego Instytutu Technologii (IIT) opublikował badanie, które pokazuje na przykład, że dzieci w wieku od trzech do pięciu lat mają trudności z rozpoznawaniem emocji u osób, których twarze są zakryte maseczkami. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Psychology. Autorzy badania zwracają uwagę, że ten środek przeciwko COVID-19 może wpłynąć na prawidłowy rozwój dzieci, które dopiero uczą się interakcji społecznych.

W dokumencie przygotowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i UNICEF omówiono kwestię stosowania obostrzeń u dzieci podczas pandemii. Organizacje przygotowały wytyczne dla urzędników i władz medycznych.

maseczka
fot. istock.com

W wytycznych znalazł się m.in zapis, że nie zaleca się używania maseczki w kontaktach z dziećmi poniżej piątego roku życia. Ponadto w przypadku starszych dzieci WHO zaleca staranne rozważenie korzyści z zasłaniania nosa i ust, wraz z potencjalnymi szkodami, które mogą obejmować problemy społeczne i psychologiczne oraz trudności w komunikacji i uczeniu się. Dokument został oparty na zasadzie ostrożności, a nie na przekonujących dowodach naukowych – jego autorzy uważają, że brakuje podstawowych danych.

Badanie przeprowadzone przez zespół badawczy IIT, kierowanego przez Monikę Gori, skonfrontowało z tymi zaleceniami dzieci w wieku przedszkolnym. W przypadku małych dzieci w wieku od trzech do pięciu lat noszenie maseczek nie jest obowiązkowe, ale dzieci nadal i tak je noszą.

Naukowcy z IIT przygotowali zestaw zawierający zdjęcia ludzi w maseczkach oraz bez. Następnie pokazali 119 osób za pośrednictwem komputera, tabletu lub smartfona: trzydzieści jeden z nich to dzieci w wieku od 3 do 5 lat, 49 dzieci w wieku od 6 do 8 lat i 39 dorosłych w wieku od 18 do 30 lat. Uczestnicy mieli spróbować rozpoznać mimikę twarzy z maseczką chirurgiczną i bez niej, samodzielnie lub z pomocą rodziców (w przypadku najmłodszych uczestników), wyrażającą różne emocje, takie jak szczęście, smutek, strach i złość.
Zobacz więcej: Dlaczego twoje dziecko nie powinno jeść cukru?

Niewidzialne emocje 

Wyniki pokazały, że dzieci w wieku od 3 do 5 lat są w stanie rozpoznać mimikę wyrażającą szczęście i smutek tylko w 40% przypadków, gdy twarze są zakryte. W innych grupach wiekowych ten wskaźnik był znacznie wyższy: dzieci w wieku od 6 do 8 lat miały wskaźnik wynoszący 55 do 65 procent, a dorośli nawet 70 do 80 procent. Jednak wszystkie grupy wiekowe miały trudność w określeniu smutku i szczęścia, gdy osoba ze zdjęcia nosiła maseczkę. Z pozostałymi emocjami wyniki były lepsze, ale znowu - największe problemy miały z nimi przedszkolaki.

„Eksperyment przeprowadzono we wczesnych stadiach pandemii w 2020 roku. W tym czasie maseczki były jeszcze nowością dla wszystkich ”- napisała w badaniu Monica Gori w badaniu. „Mózg dziecka jest jednak bardzo elastyczny, dlatego obecnie przeprowadzamy dodatkowe testy, aby sprawdzić, czy zrozumienie emocji przez dzieci wzrosło, czy nie” – dodaje psycholog.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie