Dlaczego warto zasmucać kobietę, którą byłaś przed macierzyństwem?

To normalne, że bycie matką może spowodować utratę poczucia siebie.
Dlaczego warto zasmucać kobietę, którą byłaś przed macierzyństwem?
fot. istock.com
14.05.2021
Dominika Stanisławska

Nie można zaprzeczyć, że kobiety zyskują wiele niesamowitych rzeczy, gdy zostają matkami. Są też jednak straty, przez co wiele kobiet tęskni za nocami, w których mogłyby napić się drinków z przyjaciółmi lub za weekendowymi wypadami. Cała ta strata może wiązać się z uczuciem żalu, które najczęściej pozostaje w nas.
Zobacz więcej: Nerwica lękowa w ciąży: jak rozpoznać objawy?

Dlaczego smutek jest tak niezrozumiały?

Dla wielu słowo „smutek” kojarzy się ze śmiercią i innymi przykrymi rzeczami, ale nie zawsze chodzi o odejście ukochanej osoby. Chodzi o stratę, która przybiera różne formy. Możesz opłakiwać złamane serce, zakończoną karierę, zmiany w polityce i upadającą gospodarkę. Możesz także opłakiwać utratę siebie, co jest częste, gdy przechodzisz ogromną zmianę w życiu, a taką jest macierzyństwo.

„Ogromna zmiana” to mało powiedziane. Pomyśl tylko, rodzisz dziecko i dochodzisz do siebie po miesiącach ciąży, znosisz szybką i drastyczną zmianę hormonów, uczysz się radzić sobie z nowym obowiązkiem bycia rodzicem, przedzierasz się przez pozornie wieczne wyczerpanie, a to i tak nie koniec listy.
 Czujesz, że osoba, którą byłaś zanim zostałaś mamą, jest naprawdę stracona na zawsze.
fot. istock.com

Istnieje obawa, że ​​nigdy nie będziesz w stanie żyć tak, jak kiedyś. Czujesz, że osoba, którą byłaś zanim zostałaś mamą, jest naprawdę stracona na zawsze. Większość matek nie zdaje sobie z tego sprawy. Są to całkowicie naturalne i normalne procesy myślowe. To oznaki żalu.
Zobacz więcej: "Ja nie karmiłam piersią, czułam wstręt do samej siebie..." - list czytelniczki

Jak długo trwa ten smutek?

Ludzie przechodzą przez pięć różnych etapów żalu: zaprzeczenie, złość, zaprzeczenie, depresja i wreszcie akceptacja. Żal - i proces jego przechodzenia - nie zawsze rozwija się w takiej kolejności. Należy pamiętać, że proces żałoby nie jest liniowy i jest inny dla każdego. U większości kobiet żałoba jest najbardziej intensywna zaraz po porodzie i może wyglądać inaczej w różnych okresach życia z dorastającymi dziećmi.

Jednak dla większości matek sytuacja zaczyna się zmieniać po sześciu miesiącach. Kiedy wynurzasz się z mgły pierwszych sześciu miesięcy, w końcu zaczynasz odkrywać, kim jesteś we wszystkich zmianach, które następują podczas porodu i po nim. Jesteś bardziej wypoczęta. Twoje dziecko jest coraz bardziej komunikatywne. Zaczynasz czuć się bardziej komfortowo w nowej roli. Możesz być w stanie lepiej docenić swoje nowe ja i zastanowić się nad swoim rozwojem osobistym. Szczególnie trudno jest to zrobić gdzie dziecko jest małe, ale z czasem jest coraz łatwiej i szybciej wrócić chociaż trochę do czasów sprzed porodu.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 1) 14.05.2021 14:39
ALE ŚCIEMA. Wracasz do czasów sprzed porodu. Tjaaa... JAK DZIECKO MA 15 LAT. A ty 40-45. Już widzę ten powrót! I nie o to chodzi, że osobie w tym wieku chlać do rana czy na spontanie wybrać się w góry nie wolno, czy nie wypada, absolutnie nie, wręcz przeciwnie! Tylko... się nie chce. Nie ma już kodów nieśmiertelności, zwyczajnie się nie chce, no luz. Ale się cierpi z tego powodu. Więc co? Zaczyna się ciśnięcie po bezdzietnych, żeby też narobili sobie bombelków, bo jak to jest, że masz 35 i możesz jedynie nad Bałtyk z dzieckiem, a Aga z twojej klasy z podstawówki objechała już pół Azji! Jak śmie! Bombelka niech ma, tylko to definiuje jej wartość! (bo to moje jedyne osiągnięcie, a tak w ogóle to lepiej cierpieć w grupie, a osoby "spoza kręgu", szczęśliwe i wolne są nie do zaakceptowania i mają NATYCHMIAST zmienić swoje życie na pieluchowe!)
zobacz odpowiedzi (2)
Polecane dla Ciebie