Bombardowanie miłością: kiedy to początek toksycznego związku?

Piękne złego początki…
Bombardowanie miłością: kiedy to początek toksycznego związku?
fot. istock.com
09.04.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

  • co to jest bombardowanie miłością;
  • jak rozpoznać bombardowanie miłością;
  • dlaczego bombardowanie miłością jest niebezpieczne;
  • gdzie szukać pomocy.

Każda z nas chce być adorowana i doceniana. Okazuje się, że nie zawsze słowa partnera odnośnie naszej osoby są szczere, a dla nas po prostu bezpieczne. Co to jest bombardowanie miłością i jak je rozpoznać?
Zobacz więcej: 
Przemoc psychiczna wobec dziecka - skutki w dorosłym życiu

Bombardowanie miłością - co to jest?

Zgodnie z definicją jest to technika psychomanipulacji i zdarza się najczęściej w sektach. Polega na otoczeniu nowego członka wyjątkowym zainteresowaniem, sympatią, miłością, troską i życzliwością, z jaką nie spotkał się do tej pory. Celem jest zbudowanie związku emocjonalnego z nowym członkiem oraz przywiązanie jednostki do grupy. Okazuje się, że bombardowanie miłością to nie tylko problem sekt, ale także zwykłych par, które zaczynają się ze sobą spotykać. Po czym poznać, że lepiej uciekać od nowo poznanej osoby?
Po czym poznać, że lepiej uciekać od nowo poznanej osoby?
fot. istock.com

Jakie są oznaki bombardowania miłością?

Mimo że bombardowanie miłością na początku trudno rozpoznać, to jest kilka charakterystycznych oznak potencjalnego zagrożenia. Przede wszystkim poza komplementami, narcyz będzie obdarowywał swoją ofiarę prezentami - często drogimi i z dużą częstotliwością. Poza tym, to także oczekiwanie szybkiej reakcji ofiary nie tylko na spotkaniach, ale także przy wymianie wiadomości. Inne oznaki to:
1. “Chcę cię rozpieszczać.” twój partner kupuje ci drogie prezenty w krótkich odstępach czasowych.
2. “Chcę być z tobą cały czas.” jeśli masz wyrzuty sumienia, gdy spędzasz czas w samotności nie jest to dobry znak.
3. “Sprawdzam cię, bo się martwię.” przerzucanie winy na ciebie i granie na emocjach.
Do tego można dodać szybkie tempo rozwoju związku i oczekiwanie bezwzględnej uwagi oraz oddania na bardzo wczesnym etapie znajomości albo izolowanie ofiary od rodziny i przyjaciół.
Zobacz więcej: 
Bił ją, a ona go żałowała. Film o Tinie Turner to wstrząsająca opowieść

Dlaczego bombardowanie miłością jest niebezpieczne?

Bombardowanie miłością jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego, bo jest to jedna z form przemocy emocjonalnej. Jeśli ktoś coś daje, a my czujemy się “winni” lub czujemy, że musimy się jakoś odwdzięczyć, to nie jest to dobra oznaka. Ponadto bombardowanie miłością może stać się przyczyną wielu nadużyć, jak np.: przemoc seksualna. Co więcej, gdy narcyz nakarmi swoje ego, zacznie się wycofywać ze związku, co z kolei będzie skutkowało strachem ofiary, że zostanie sama i straci kogoś, kto tak o nią dba. Sprawca na takim etapie zacznie znęcać się psychicznie, bo będzie szukał kolejnej osoby. To, co można zrobić, to uciekać już na wczesnym etapie od takiej znajomości. Jeśli jednak zaangażowanie będzie na tyle wysokie, że ofiara nie będzie w stanie, należy szukać pomocy poza związkiem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie