Syndrom oszusta, co to jest i jak sobie z tym poradzić?

Co robić, gdy trudno uwierzyć we własne możliwości?
Syndrom oszusta, co to jest i jak sobie z tym poradzić?
fot. istock.com
30.03.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

  • co to jest syndrom oszusta;
  • jak poradzić sobie z syndromem oszusta;
  • dlaczego syndrom oszusta dotyka głównie kobiety.

Kobietom brakuje pewności siebie nie tylko w życiu zawodowym, ale także osobistym. Skąd bierze się takie podejście? Mimo że panie solidniej przygotowują się do wykonywania zadań, często mają taką samą lub nawet większą wiedzę od mężczyzn, nadal nie wierzą w swoje możliwości. Niestety, ale syndrom oszusta dotyka głównie kobiety i potrafi blokować ich karierę.
Zobacz więcej: 
Jak poprawić swoją kondycję psychiczną?

Co to jest “syndrom oszusta”?

To nic innego, jak brak poczucia własnej wartości, który prowadzi do ciągłe wątpienia w swój potencjał i możliwości. Kobiety z syndromem oszusta myślą, że nie zasługują na sukces, który często przypisują szczęściu lub przypadkowi, a nigdy sobie i swoim umiejętnościom. Problemem jest to, że syndrom oszusta może trwać całe życie i skutecznie blokować sięganie po to, czego chcemy. 

Poczucie własnej wartości wiąże się z tym, jak postrzegamy świat i jak oceniamy siebie. To zaufanie do swoich możliwości i zdolności. Niska samoocena sprzyja utrwalaniu syndromu oszusta. Samoocenę można budować poprzez dobrą wolę, pracowitość i działanie. Poprzez brak wiary w siebie mamy zniekształcony swój obraz. Postrzegamy sami siebie jako niekompetentnych, nie jesteśmy w stanie przejść drogi do sukcesu zawodowego lub osobistego. Syndrom oszusta nie jest żadnym zaburzeniem psychicznym, ale nadal jest to poważna sprawa. Brak pewności siebie jest powszechny i wszyscy go doświadczamy na życiowych zakrętach. Kwestia tego, że osoba pewna siebie inaczej poradzi sobie z wyjściem z problemów.
Kwestia tego, że osoba pewna siebie inaczej poradzi sobie z wyjściem z problemów.
fot. istock.com

Dlaczego “syndrom oszusta” dotyka głównie kobiety?

Wszystko zaczyna się już w dzieciństwie. Inne są konwencje przy wychowywaniu dziewczynki, a inne, gdy ma się chłopca. Na szczęście obecnie sytuacja się zmienia, jednak kobiety, które zostały wychowane w poczuciu, że muszą wszystkich zadowolić mogą się borykać z różnymi problemami. Naprzemienne pochwały i nagany tworzą niedopasowany obraz samego siebie. Kobiety przez całe wieki były wychowywane jako słabsze i uzależnione od mężczyzn. Przez długi czas był zamykane w sferze prywatnej, takiej jak dom i dzieci, jednocześnie będąc bombardowane hasłami o dbaniu o innych w pierwszej kolejności.
Zobacz wiecej: 
Jak być w pełni szczęśliwą?

Takie podejście przekłada się również na sferę zawodową. Im większy sukces odniosła kobieta, tym bardziej w niego wątpi. To właśnie paradoks tego zjawiska, które trwa i karmi się osiągnięciami. 

Jak pozbyć się “syndromu oszusta”?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że syndrom oszusta to ciągły wstyd i wątpliwość. Gdy przeanalizujemy nasze uczucia i sposób myślenia łatwiej będzie stawić czoła przeciwnościom i uwierzyć w siebie. Jeśli jednak uczucie jest zbyt destrukcyjne można poprosić o pomoc specjalistę.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie