Jak poprawić swoją kondycję psychiczną?

Zdrowie psychiczne ma ogromne znaczenie.
Jak poprawić swoją kondycję psychiczną?
fot. istock.com
15.03.2021
Dominika Stanisławska

Obecnie jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na zaburzenie psychiczne niż jeszcze przed rokiem. Niestabilna sytuacja wielu z nas, nauka zdalna, przedłużająca się pandemia powodują, że czujemy się coraz bardziej przelęknieni. Mimo zbliżającej się wiosny, większej ilości światła i coraz wyższych temperatur nadal wielu z nas odczuwa niepokój psychiczny. Co robić, gdy nasze złe samopoczucie się przedłuża?
Zobacz więcej: 
Rusza nowa kampania społeczno – edukacyjna #PracujzGłową. O co dokładnie chodzi?

Co robić, gdy czujemy się coraz gorzej?

#1 Zgłoś się do lekarza

Istnieją organizacje, które ułatwiają skontaktowanie się ze specjalistą, jak Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej czy punkt koordynacjono-zgłoszeniowy Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Bródnowskim. Są to miejsca, w których można uzyskać pomoc w przypadku sytuacji kryzysowej. Jest to pierwszy krok, który warto wykonać, w celu polepszenia swojego stanu psychicznego. Szukanie specjalisty może odbywać się na różne sposoby, jednak to, co służy innym nie zawsze musi służyć nam. Jeśli otrzymamy kontakt do specjalisty można z niego skorzystać, aby zweryfikować własne potrzeby. W tym celu można odpowiedzieć sobie, jak czujemy się w obecności psychologa, czy specjalista słucha i rozumie, co mówi pacjent, jakie wnioski wysuwa? 
W tym celu można odpowiedzieć sobie, jak czujemy się w obecności psychologa, czy specjalista słucha i rozumie, co mówi pacjent, jakie wnioski wysuwa? 
fot. istock.com

#2 Sesja wirtualna

Można poszukać ośrodków, które prowadzą wirtualne sesje, na których jest kilku uczestników. Dla wielu osób możliwość udziału w spotkaniu online to także zachowanie anonimowości. Dzięki sesji online nie trzeba ograniczać się do specjalisty w jednym mieście, a szukać najlepszych w całym kraju. Grupy wsparcia to możliwość spotkania się z osobami, które mają te same problemy oraz poznania ich punktu widzenia. Chociaż terapia nie przynosi efektów od razu, to warto się na nią udać, bo w dłuższej perspektywie poczujemy się lepiej i w przyszłości lepiej poradzimy sobie z niecodziennymi sytuacjami.
Zobacz więcej: 
Co to jest lęk przed snem?

#3 Wsparcie rodziny

To, co pomaga to powiedzenie o swoim problemie najbliższym. Często można spotkać się ze wstydem. Osoba chora nie chce mówić o tym, co ją dręczy. Jednak bez wsparcia najbliższych, motywacji i podejmowania wraz z nimi aktywności, powrót do zdrowia może się wydłużać. Z tego powodu warto rozmawiać z bliskimi, którzy pomogą w trudnych chwilach i pomogą znaleźć specjalistę.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie