Jak powinien wyglądać zdrowy związek?

W kategoriach wystarczająco łatwych do zrozumienia przez dzieci.
Jak powinien wyglądać zdrowy związek?
fot. istock.com
16.02.2021
Dominika Stanisławska

Odkrywanie czym jest miłość to naprawdę długie przedsięwzięcie szczególnie dla dziecka. Skąd ma wiedzieć, które zachowania są poprawne, a które toksyczne jeśli nikt z nim o tym nie rozmawia? Chociaż rodzice mogą mieć problem z wyjaśnieniem, po czym poznać “tę jedyną osobę” to mogą pokazać, jak można nawzajem się traktować, co przybliża nas do opisu zdrowej relacji z jedną osobą.
Zobacz więcej: 
5 pomysłów na posiłek walentynkowy dla dzieci

Jak powinien wyglądać zdrowy związek oczami dziecka?

#1 Nie tylko fizyczność

Często rodzice nie wiedzą od czego zacząć wyjaśnienia, więc poruszają tematy fizyczności, podczas gdy one nie są aż tak ważne, jak te emocjonalne aspekty. Rozmowa o fizycznej bliskości jest bardzo ważna, ale zanim do niej dojdzie, warto pokazać dziecku na czym polega romantyczna miłość. Często sami dorośli nie wiedzą, jak zbudować czułą i zdrową relację z drugą osobą, dlatego dzieci mogą mieć z tym jeszcze większy problem. W 2017 roku naukowcy z Harvard Graduate School of Education's Making Caring Common Project opublikowali raport, w którym ponad 3 tys. nastolatków jest sfrustrowanych własnym podejściem do romantyczności i związków. Wielu młodych ludzi ma problem z nawiązaniem zdrowej bliskości z drugim człowiekiem. Wszystko przez to, że rodzice nie chcą i nie umieją rozmawiać o innych aspektach niż te fizyczne. Często też zbywają temat mówiąc, że szkoła jest najważniejsza, a na miłość przyjdzie czas. Mimo to dla młodych ludzi są to dwie równie ważne rzeczy.
Mimo to dla młodych ludzi są to dwie równie ważne rzeczy.
fot. istock.com

#2 Wzajemny szacunek, zgoda i granice

Zdefiniowanie słowa szacunek i połączenie go ze słowem miłość może być dobrym punktem wyjścia do rozmowy. Rozmowa o tym, jak wygląda romantyczna miłość, szacunek i zgoda w związku, pomoże dzieciom wysnuć odpowiednie wnioski na temat. W przyszłości wyedukowane dziecko będzie mogło jasno określić, jak wygląda zdrowa relacja, a jak toksyczny związek. Wiele cech romantycznego związku pokrywa się z przyjaźniami. Kiedy dziecko jest coraz starsze, rozmowa na ten temat zaczyna się rozwijać, dlatego chodzi o to, by jak najszybciej zasiać ziarno.
Zobacz więcej: 
Najlepsze cytaty gwiazd, które opisują rodzicielstwo

#3 Fałszy obraz miłości w mediach społecznościowych

Postrzeganie miłości często kreowane jest przez filmy, programy telewizyjne czy media społecznościowe, które daleko odbiegają od prawdziwego życia. Tak samo jak w przypadku kreowania piękna, tak i w miłości popularne kanały komunikacji mogą powodować skrzywiony obraz tego, jak postrzegamy zdrowy związek. Bez wskazówek rodzica i tłumaczenia, że świat wirtualny jest czymś innym niż realia, dziecko może czuć się zagubione. Ponadto, gdy dziecko zauważy, że nie każda relacja w życiu wygląda tak jak w mediach społecznościowych, może to być punkt wyjścia do rozmowy o toksycznych związkach.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie