Jak przejść przez rozwód, aby dzieci mniej cierpiały?

Rozwód jest trudny dla dzieci w każdym wieku.
Jak przejść przez rozwód, aby dzieci mniej cierpiały?
fot. istock.com
11.02.2021
Dominika Stanisławska

Rozwody są coraz częstsze. Mimo to, nadal bolą bardzo mocno. Dzieci przeżywają to, że nie będą widywać jednego z rodziców tak często jak kiedyś, co jest dla nich problematyczne. Chociaż dla wielu par nadal jest to lepsza opcja niż kłótnie przy dziecku, które wiele widzi. Emocjonalny wstrząs rozwodowy jest trudny dla każdego. Co można zrobić, aby dziecko mniej cierpiało przy rozwodzie rodziców?
Zobacz więcej: 
Jak sprawić, żeby pasierby zaczęły słuchać?

Co zrobić, aby dziecko mniej cierpiało przy rozwodzie rodziców?

#1 Rutyna pomoże przetrwać trudną sytuację

Trzymanie się codziennych zajęć pomaga zachować pewien rytm. Wstawanie o tej samej godzinie, lekcje, powrót ze szkoły, jakieś zajęcia dodatkowe, karmienie i sen mogą bardzo pomóc dziecku. Bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje ono poczucia bezpieczeństwa, które daje powtarzanie tych samych czynności w tych samych godzinach. Każde doświadczenie rodziców ma ogromny wpływ na dziecko. Rozwód także. Nagle zostaje się pozbawionym pewnej ostoi, jaką dawał np.: weekend z obojgiem rodziców.
Nagle zostaje się pozbawionym pewnej ostoi, jaką dawał np.: weekend z obojgiem rodziców.
fot. istock.com

#2 Bądźcie szczerzy z dzieckiem

Najgorsze co można zrobić to ukrywać prawdę lub okłamywać swoje dziecko. Jeśli ono przychodzi i pyta o waszą sytuację życiową po prostu usiądźcie razem i porozmawiajcie. Im starsze dziecko, tym szybciej zrozumie. Przedszkolak może jednak dopytywać, dlaczego mama lub tata nie mieszkają już razem. To, co należy zrobić, to zapewnić o miłości obu rodziców. W ten sposób dziecku łatwiej będzie zaakceptować fakt o rozstaniu.

#3 Spróbuj stworzyć nową, zdrową relację

Rozmowa z byłym małżonkiem może być trudna, ale jeśli rozstaliście się w zgodzie to warto dla dobra dziecka utrzymywać zdrowe stosunki. To, na czym powinni skupić się pary po rozwodzie, to wspieranie relacji z drugim rodzicem. Jeśli mama nie wyraża się za dobrze o tacie przy dziecku, trudno oczekiwać, że ich relacja będzie zdrowa. Żal i rozgoryczenie względem drugiej strony lepiej zostawić dla siebie. Może się to odbić na relacji i na psychice dziecka. Dziecko rozwodników może mieć problem z lojalnością, względem obu stron. Trzeba zrobić wszystko, żeby tego uniknąć.
Zobacz więcej: 
Jak naprawdę odejść od „tego jedynego” po rozstaniu?

#4 Unikaj kłótni z byłym w obecności dziecka

Małe dzieci nie rozumieją, jak działają relacje. Gdy widzą kłótnie czują smutek i zaniepokojenie. Tym bardziej jest to bolesne, gdy dotyczy rodziców. Umówcie się między sobą, że kłótnie i inne spory będzie załatwiać podczas nieobecności dziecka. W ten sposób każdemu łatwiej będzie znieść trudy rozwodu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie