Jak powiedzieć „nie” niepotrzebnym czynnościom?

Co robić, gdy inni ciągle chcą na nas polegać?
Jak powiedzieć „nie” niepotrzebnym czynnościom?
fot. istock.com
11.01.2021
Dominika Stanisławska

Nauka dyplomatycznego odmawiania nie jest tak trudna, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Mimo tego że jesteś super kobieta i każdy chciałby móc na ciebie liczyć w każdej sytuacji, musisz też pamiętać o sobie. Odmawianie wiele osób bierze do siebie i zamiast zrozumieć, niektórzy zaczynają się oburzać. Jak nie dać się wpędzić w poczucie winy i dyplomatycznie oraz stanowczo zacząć mówić „nie”?
Zobacz więcej: Życzliwość czy strach? Jak te dwa zjawiska mają się do siebie?

Sztuka odmawiania – jak odmawiać, aby obie strony były zadowolone?

Bycie dobrym przyjaciele nie odznacza, że będziesz na wszystko przytakiwać. Różne są sytuacje i kiedy bliska ci osoba potrzebuje twojej pomocy, bo jest w naprawdę trudnej sytuacji to oczywiście, że pomożesz. Jednak są takie momenty, gdy ktoś chce się tobą wyręczać, np.: przy opiece nad dziećmi. Co można zrobić w takiej sytuacji? Powiedz, że bardzo cię cieszy zaufanie, jakim darzy cię twoje bliska koleżanka, ale im mniej informacji przekażesz, dlaczego nie możesz się zaangażować, tym lepiej dla ciebie. Możesz być z kimś blisko, ale nie musisz spowiadać się z całego harmonogramu.
Możesz być z kimś blisko, ale nie musisz spowiadać się z całego harmonogramu.
fot. istock.com

Innym przykładam może być odmowa czegoś partnerowi. Chociaż w związku takie rzeczy powinny przychodzić z łatwością – bo w końcu gracie w otwarte karty i jeśli jedna strona nie ma czasu danego dnia, to poda kilka innych terminów, w którym znajdzie czas dla partnera. Jak odmawiać, aby obyło się bez kłótni? Powiedz, że masz ważne spotkania w najbliższym czasie, że musisz się przygotować. Zaproponuj pierwszy wolny termin i powiedz, że możecie zamówić coś do domu lub razem coś ugotować. Proponując inny termin pokazujesz, że można na tobie polegać, ale pamiętasz też o swoich obowiązkach.
Zobacz więcej: Dlaczego tracimy pewność siebie?

Trudna sztuka odmawiania rodzinie

Chyba nic nie przychodzi trudniej niż odmawianie wykonania jakiejś czynności rodzinie. Mama, tata, babcia, ciocia mogą chcieć pomocy tylko od ciebie, a każda próba odmowy spotyka się z silnym oporem? Cóż, na to też są sposoby – w końcu jesteśmy dorośli i nie musimy się bać innych. Niestety, ale najbardziej oporna na odmowe zazwyczaj jest… mama. Jeśli chodzi o rodzinę to często każda wymówka spotka się z uporczywym proszeniem, dlatego lepiej od razu powiedzieć, że nie możesz czegoś zrobić i na tym poprzestać. Członkom rodziny może się to nie spodobać, ale będą musieli to uszanować. Rodzice często nie dostrzegają, że ich dzieci często mają już swoje sprawy, więc nie zawsze to, czego żądają od ciebie bliscy musi być dla ciebie priorytetem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie