Epidemia wypalenia zawodowego…

Dlaczego częściej dotyka kobiety niż mężczyzn?
Epidemia wypalenia zawodowego…
fot. istock.com
11.01.2021
Dominika Stanisławska

Wiele z nas zna stres od podszewki. Towarzyszy nam codziennie w pracy, w dojazdach do pracy, potem w domu, gdy dzieci są niegrzeczne. Okazuje się, że zawód „mama” to praca na pełen etat, a wiele kobiet pozostawionych jest z odpowiedzialnością za dom samym sobie. Szczególnie w okresie pandemii, kobiety czują coraz częściej i intensywniej wypalenie zawodowe, ale też ogólne zmęczenie, które przekłada się na ich służbowe i prywatne obowiązki.
Zobacz więcej: Jak zacząć myśleć o sobie, zanim zaczniemy myśleć o innych - czyli 3 sposoby na zadbanie o siebie!

Jak kobiety mogą zapobiegać wypaleniu zawodowemu?

#1 Praktykuj samoopiekę

Wiele już zostało napisane na temat dbania o swoje zdrowie psychiczne, praktykowanie medytacji, szukaniu chwil dla siebie, uciekaniu w ciszę. Samoopieka to także wypicie herbaty w spokoju, kiedy z drugiego pokoju nie słychać rozpaczliwego „mamo!”. Wciąż trzeba przypominać kobietom, że dbanie o siebie nie znaczy, że są samolubne. Każda z nas ma swoje potrzeby, chociażby potrzebę czucia się pięknie i dobrze w swojej skórze. Trudno czuć się pięknie, jeśli nie śpi się nocami, prysznic bierze się w biegu, a makijaż ostatni raz zagościł na twarzy przed porodem.
Trudno czuć się pięknie, jeśli nie śpi się nocami, prysznic bierze się w biegu, a makijaż ostatni raz zagościł na twarzy przed porodem.
fot. istock.com

#2 Ogranicz korzystanie z technologii

Wyznaczanie granic w korzystaniu technologii to jedna z czynności, którą powinno się zrobić, aby zapobiec wypalaniu zawodowemu. To ponad godzina dziennie, która pozwala na sprawiające przyjemność aktywności. Ograniczenie mediów społecznościowych zmniejsza ryzyko wystąpienia lęków, zwiększa uważność w życiu codziennym. Jednym ze sposobów ograniczenia mediów społecznościowych jest śledzenie, jak często się logujesz, a następnie zobowiązanie się do ustawiania limitów czasu spędzanego w różnych aplikacjach.

#3 Mów „nie”

Nauka asertywności zaczyna się już od najmłodszych lat. Chociaż wielu z nas było wychowanych, aby nie odmawiać „bo to niegrzeczne”, to mówienie „nie” może naprawdę uratować przed wypaleniem zawodowym. Wiele kobiet czuje się winnych, kiedy odmawiają pomocy w obowiązkach służbowych lub domowych. Każdy z nas ma ograniczenia i najlepiej wie, ile może z siebie dać. Jeśli wiesz, że nie dasz rady komuś pomóc, to po prostu to powiedz.
Zobacz więcej: 4 najczęstsze objawy depresji poporodowej według mam

#4 Naucz się prosić o pomoc

Każdy z nas potrzebuje pomocy, a szczególnie kobiety, które pracują i zajmują się domem. W praktyce wygląda to tak, że kobiety wolą same coś zrobić, niż zaufać partnerowi i poprosić go o pomoc. Niestety, ale nikt nie jest niezniszczalny, a proszenie o pomoc nie jest czymś poniżającym. Otwarta i szczera komunikacja z partnerem ma ogromne znaczenie w kwestiach sprawowania samoopieki.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie