4 najczęstsze objawy depresji poporodowej według mam

Na co najczęściej skarżyły się mamy?
4 najczęstsze objawy depresji poporodowej według mam
fot. istock.com
07.01.2021
Dominika Stanisławska

Depresja poporodowa jest powszechna, a mimo to nadal traktuje się jako temat tabu. Chociaż kobiety szukają pomocy u specjalistów, to robią to gdy ich stan jest naprawdę zły. Ponadto rzadko mówią o swoim problemie, a swój stan zdrowia próbują ukrywać przed bliskimi. Podobnie jak w przypadku innych chorób psychicznych istnieje sporo stereotypów wokół depresji poporodowej. Żywe jest przekonanie, że ten stan objawia się skrajnym smutkiem, ale prawda jest taka, że obejmuje on całe spektrum objawów. Oznacza to, że samopoczucie jest uzależnione od osoby i nie jest jednakowe dla wszystkich. Oto 4 najczęstsze oznaki depresji poporodowej wymienianych przez mamy.
Zobacz więcej: Trzy kobiety opowiadają o swojej depresji poporodowej

4 najczęściej wymieniane objawy depresji poporodowej według mam

#1 Niepokój

To jeden z pierwszych objawów, jaki wymieniają mamy. Jest on spowodowany nie tylko wahaniem hormonów, ale także strachem przed nowym etapem w życiu i myślami „czy dam sobie radę?”. Niepokój i panika są często bardzo intensywne i towarzyszą kobietom nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy, co prowadzi do bezsenności.Niepokój i panika są często bardzo intensywne i towarzyszą kobietom nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy, co prowadzi do bezsenności.
fot. istock.com

#2 Brak zainteresowania czymkolwiek

Wiele kobiet poza niepokojem wskazuje także na apatię i barak zainteresowania różnymi rzeczami. Hobby, które kiedyś stanowiło lwią cześć życia i sprawiało wiele radość, dziś wydaje się czymś obcym i nieprzyjemnym. Podtrzymanie bujnego życia towarzyskiego i poświęcanie się swojej pasji, gdy ma się małe dziecko jest trudne, ale można to zrobić z pomocą partnera. Problem jest poważny, jeśli mimo czasu i pomocy nic nie sprawia ci radości.

#3 Drażliwość i wahania nastroju

Bezsenność i myśl o tym, że musisz wstawać za każdym razem, gdy dziecko płacze doprowadza do drażliwości i wahań nastroju. To, na co wskazują mamy, to sytuacje, podczas których członek rodziny sugerował, że powinno się poprosić o pomoc - co powodowało złość, a z drugiej strony myśli, że nie da się rady, co prowadziło do wybuchów płaczu. Każda wymiana zdania z otoczeniem, która przed porodem byłą czymś normalnym, po porodzie urastała do rangi wielkiej kłótni i jest odbierana jak atak na siebie.
Zobacz więcej: Baby blues - wszystko na temat smutku poporodowego

#4 Gniew i wściekłość

Drażliwość to jedno, ale wszechogarniający gniew jest kolejnym objawem. Epizody gniewu i wściekłości najczęściej skierowane są przeciwko sobie i otoczeniu. Z jednej strony kobieta jest zła, bo uważa się za wyrodną matkę, a z drugiej czuje złość na otoczenie, np.: gdy ktoś nie odpisał na e-maila lub nie odebrał telefonu. Najczęściej panie opisują to uczucie jak ogień, który nagle wybucha w środku i którego nie da się opanować.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie