Twoje dziecko powtarza złe zachowania innych?

Problemem są dorośli…
Twoje dziecko powtarza złe zachowania innych?
fot. istock.com
06.01.2021
Dominika Stanisławska

Dzieci są doskonałe w naśladowaniu, ale ma to też swoje złe strony. Mogą zaobserwować, a potem powtarzać złe zachowania innych – zwłaszcza, gdy inni będą im je kazali powtarzać „dla śmiechu”. Co zrobić, gdy dziecko powtarza złe zachowania?
Zobacz więcej: Jak zapewnić dzieciom rozrywkę w domu podczas ferii?

Sposoby na powstrzymanie powtarzania złych zachowań

#1 Rozmowa z otoczeniem, które daje zły przykład

Jeśli twoje dziecko podpatruje złe zachowania od starszego rodzeństwa lub rodziny, to konieczna jest dyskusja. Co ciekawe, dla dorosłych jest to powód do śmiechu (bo każdy z nas ma to wewnętrzne dziecko). Niektóre rodziny, nawet przekleństw nie klasyfikują jako coś nieprzyzwoitego, argumentując, iż jest to normalna cześć języka. Warto zapytać, czy puszczanie bąków i bekanie, jest odpowiednim rodzajem „żartu”, tak samo jak przekleństwa. Dla dzieci takie żarty są bardzo śmieszne, ale całe szczęście mózg dziecka jest bardzo plastyczny. Nawet jeśli w rodzinie pojawiają się przykłady nieakceptowanych przez ciebie zachowań, twoje dziecko wcale nie musi ich przyswoić.
Nawet jeśli w rodzinie pojawiają się przykłady złego zachowania, twoje dziecko wcale nie musi ich przyswoić.
fot. istock.com

#2 Wyznacz jasne granice dla otoczenia i dziecka

Dzieci nie mają poczucia „miejsca i czasu”, dlatego istnieje ryzyko, że złe zachowanie powtórzy się w miejscu publicznym. Rodziny lub osoby, które dają zły przykład nie przestrzegają twoich granic rodzicielskich, co w przyszłości może doprowadzić do poważnego konfliktu. Tym bardziej, że jeśli teraz dorośli pozwalają dziecku na więcej, to później przestaną istnieć jakiekolwiek granice. Ustawiając jasne zasady jak najszybciej, zaoszczędzisz sobie nerwów w przyszłości. Każda rodzina ma swoje „specjalne” dziwactwa, poczucie humoru i przyzwyczajenia, ale trzeba pamiętać, że to rodzice ostatecznie wychowują i stawiają granice.
Zobacz więcej: Co zrobić, aby dziecko było bardziej empatyczne?

#3 Zmiana zachowania osób, które powodują problemy

Z edukacją dorosłych jest podobnie, jak z edukacją dzieci, dlatego tak samo jak w przypadku najmłodszych warto jasno określić problem – można co do tego użyć nieco innych słów. Dorośli muszą zrozumieć, dlaczego to co robią, jest dla ciebie problematyczne. Im szybciej ukrócisz złe zachowania, tym lepiej dla twoje zdrowia psychicznego. Dobrze jest także sprecyzować jasne oczekiwania w kontaktach z dzieckiem. Powiedz, że nie chcesz, aby twoje dziecko żartowało wraz z innymi z puszczania bąków, przeklinania czy bekania. Określ konsekwencje, czyli np.: powiedz, że jeśli jeszcze raz dojedzie do takiego zachowania, to zabierasz dziecko do domu lub na spacer. Zawsze trzeba być cierpliwym przy tego typu przedsięwzięciach, bo otoczenie będzie testowało wiarygodność twoich słów.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie