Twoje dziecko ma problemy z pewnością siebie?

Kilka sposób, jak je zażegnać.
Twoje dziecko ma problemy z pewnością siebie?
fot. istock.com
05.01.2021
Dominika Stanisławska

Dzieci, które doświadczyły przemocy w szkole lub w domu, mogą mieć problemy z odbudowaniem swojej samooceny. Maluch, który wcześniej był radosny i podekscytowany wszystkim naokoło, teraz jest apatyczny i nic go nie interesuje. Ważne jest danie do zrozumienia, że wkroczysz zawsze, kiedy dziecko będzie potrzebować twojej pomocy. Jak zażegnać problemy z pewnością siebie?
Zobacz więcej: W jaki sposób rok 2020 zmienił nasze dzieci?

Jak pomóc dziecku odbudować pewność siebie?

#1 Znaki ostrzegawcze

Zawsze, kiedy dzieje się coś złego na początku oznaki są subtelne. Niechęć do szkoły, ogólne przygnębienie i zmiany w zachowaniu. Z czasem jest coraz gorzej – bóle brzucha, problemy ze snem, nieuzasadniony strach o utratę kolegów, którzy nie mają nic wspólnego z prześladowaniem. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim rozmowa, w której zostaną wyjaśnione kwestie zmiany w zachowaniu. Możliwe, że problem nie jest tak poważny, jak przedstawia go twoje dziecko. Po prostu ze względu na mniejsze doświadczenie nie wie, jak poradzić sobie ze wszystkim.
Po prostu ze względu na mniejsze doświadczenie nie wie, jak poradzić sobie ze wszystkim.
fot. istock.com

#2 Prześladowcy nie są wszechmocni

Wiesz już gdzie leży problem? Przedstaw swojemu dziecku możliwe scenariusze, które pozwolą mu przejąć kontrolę nad oprawcą. Osoby, które dokuczają innym też mają swoje słabe strony, których twoje dziecko – jako ofiara – może nie dostrzegać. Stojąc z boku i obserwując wydarzenia, łatwiej znaleźć rozwiązania, które pozwolą na odzyskanie spokoju i wolności. Możesz np. powiedzieć, że oprawca jest większy i silniejszy, ale… długie w nosie. To sprawi, że twoje dziecko przestanie patrzeć na oprawcę, jak na kogoś wszechmocnego, a stanie się dla niego bardziej ludzki.

#3 Bądź proaktywna

Lepiej zapobiegać niż leczyć – jest w tym sporo prawdy. Przemoc może przybierać różne formy i zanim twoje dziecko doświadczy którejkolwiek z nich, opowiedz o nich. Twoje dziecko będzie wiedziało, jak się obronić. Nawet jeśli twoja pociecha nie będzie ofiarą, to będzie jej łatwiej pomóc komuś innemu. Edukacja w domu to podstawa, ponieważ wiele szkół i przedszkoli traktuje przemoc jako powszechne i normalne zjawisko. Mimo tego warto informować pedagogów o złych zachowaniach uczniów w stosunku do innych osób.
Zobacz więcej: Jak sobie radzić z prześladowaniem? Poradnik dla rodziców!

Lata spędzone w skórze ofiary nie tylko prowadzą do problemów emocjonalnych, ale też pokazują, że nie ma możliwości obrony. W przyszłość dziecko, które było ciągle gnębione, może doświadczać tego samego w pracy pod postacią mobbingu. Z tego powodu rodzice powinni jak najszybciej reagować na oznaki zastraszania dziecka.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie