Te trzy słowa sprawiają, że ludzie postrzegają cię jako pesymistę…

A prawdopodobnie mówisz je cały czas.
Te trzy słowa sprawiają, że ludzie postrzegają cię jako pesymistę…
fot. istock.com
22.12.2020
Dominika Stanisławska

Większość rozmów Polaków to nic innego jak ciągłe narzekanie – zwłaszcza teraz, gdy wiele rzeczy dzieje się w domu, który nie jest już naszą enklawą, ale szkołą, biurem i sypialnią jednocześnie. Nasze mózgi są zaprogramowane, aby dostrzegać negatywne rzeczy, a ma to ścisły związek z prehistorią. Kiedyś, aby przetrwać, trzeba było dostrzegać zagrożenia i o nich głośno powiedzieć. Co robić, aby być postrzeganym jako optymista, a nie maruda?
Zobacz więcej: 5 sposobów na zachowanie pozytywnego nastawienia

3 słowa, przez które inni widzą w tobie pesymistę

#1 Ciągle używasz słowa „muszę” zamiast „chcę”

„Muszę” oznacza, że nie masz wyboru i uważasz wiele rzeczy za obowiązek. To łatwa pułapka, w którą od czasu do czasu wpadamy, ale sprawia, że nasze życie staje się zupełnie szare i wypełnione obowiązkami, które tak czy inaczej nas męczą i stresują. Wpływają negatywnie na nasze postrzeganie świata, ale także na to, jak inni nas widzą. Mała zmiana językowa może rozwiązać ten problem. Zamień słowo „muszę” na „chcę”, a potem znajdź powody, dlaczego chcesz to zrobić. Zamiast mówić „muszę posprzątać” mów „chcę posprzątać, bo będzie mi się lepiej mieszkało”. Drobna zmiana spowoduje, że poczujesz się dużo lepiej, a otocznie zacznie postrzegać cię jako optymistę.
Drobna zmiana językowa spowoduje, że poczujesz się dużo lepiej, a otocznie zacznie postrzegać cię jako optymistę.
fot. istock.com

#2 Mówisz co „trzeba” zrobić

O ile mówienie „trzeba” ma w sobie moc sprawczą, o tyle zbyt częste używania sprawia, że otoczenie zaczyna postrzegać przebywanie z tobą jako musztrę. Mówienie, że trzeba zrobić wiele rzeczy nie spowoduje, że wszystko to zostanie od razu zrobione np.” trzeba odkurzyć” rzucane dzień w dzień nie zmieni tego, że nagle zrobi się wokół czysto. Raczej zniechęci innych do przebywania w twoim towarzystwie. Zamiast ciągle mówić „trzeba” po prostu rozdziel obowiązki i nie martw się czyjąś częścią. Oszczędzi ci to stresu.
Zobacz więcej: Czy wiesz jak zadbać o siebie w 2021 roku?

#3 Ciągle powtarzasz te same komunikaty

Bez przerwy musisz powtarzać te same zdania, chociaż nie ma potrzeby. Ludzie w twoim towarzystwie zrozumieli za pierwszym razem. Ciągłe powtarzanie tego samego, ale przy okazji dorzucanie słów „ja zawsze muszę…” i stawianie siebie w roli ofiary nie sprawi, że inni będą ci współczuć, ale będą mieli dość narzekania.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie