5 sposobów na zachowanie pozytywnego nastawienia

Pozytywne podejście jest związane z myśleniem “da się zrobić”.
5 sposobów na zachowanie pozytywnego nastawienia
fot. istock.com
21.12.2020
Dominika Stanisławska

Stres i negatywne podejście mają zły wpływ na nasz organizm. Chociaż o skutkach pesymizmu można przeczytać już praktycznie wszędzie to nadal wiele osób uważa, że przesadne zmuszanie się do szczęścia jest złe. Przede wszystkim nie chodzi o “zmuszanie się”, a o zachowanie podejścia “da się zrobić” - nawet jeśli będzie nas to kosztowało kilka godzin więcej pracy. Jak zachować pozytywne myślenie? Kilka prostych kroków.
Zobacz więcej: 
Czy wiesz jak zadbać o siebie w 2021 roku?

5 sposobów na zachowanie pozytywnego myślenia

#1 Nazwij swoje uczucia

Każdy, kto ma problem z lękiem powinien poćwiczyć nazywanie uczuć - nawet jeśli są negatywne. Złość, strach i lęk to uczucia, które towarzyszą każdemu, ale można inaczej na nie reagować. Pozytywne nastawienie psychiczne to nie całkowity brak smutku, to zdolność do późniejszego powrotu do równowagi.

#2 Uświadom sobie, że emocje są tymczasowe

Zwykle czujemy się źle, gdy nie wiemy, jak wyjść z trudnej sytuacji. Trzeba sobie uświadomić, że emocje są tymczasowe. Z pewnością nie oznacza to, że trudna sytuacja życiowa nie będzie nam przypominać o smutku za kilka lat. Po prostu oznacza, że ​​początkowe etapy żalu nie trwa wiecznie.
Z pewnością nie oznacza to, że trudna sytuacja życiowa nie będzie nam przypominać o smutku za kilka lat,  po prostu oznacza, że ​​początkowe etapy żalu nie trwają wiecznie.
fot. istock.com

#3 Unikaj myślenia “wszystko albo nic”

Myślenie typu “wszystko albo nic”, znane również jako myślenie czarno-białe, jest pełne skrajności i ignoruje szare obszary życia, a większość życia istnieje właśnie w szarości. Przykładów rozczarowania drugiej strony jest sporo, ale to, że zawiodłeś dzisiaj szefa, nie oznacza, że ​​jesteś najgorszym pracownikiem, a on powinien cię zwolnić. Jedna wpadka nie oznacza, że wszystko się skończyło.
Zobacz więcej: 
Ze zdrowiem psychicznym Polaków nie jest najlepiej!

#4 Wyobrażaj sobie pozytywną przyszłość

Zamiast myśleć o tym, że przyszłość jest niepewna, to zacznij wyobrażać sobie siebie w przyszłości, jako szczęśliwego człowieka. Kilka razy w tygodniu poświęć 10-15 minut na myślenie o sobie tylko w pozytywnym aspekcie. Wyobrażaj sobie, że jesteś szczęśliwy w przyszłości, masz to wszystko, co chcesz mieć i bądź wdzięczny za to, że masz to wokół siebie.

#5 Prowadź dziennik 

Pisanie jest jedną z form terapii, tak samo jak nagrywanie siebie. Codziennie odnotuj wszystkie rzeczy, które sprawiały ci przyjemność i cię ucieszyły. Nie muszą to być ogromne rzeczy, ale małe np.: kawa na mieście. Zapisywanie wszystkiego, co przynosi nam radość i wdzięczność pozwala wrócić do notatek za jakiś czas i przypomnieć sobie dobre chwile, zamiast tych złych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie