W jaki sposób rok 2020 zmienił nasze dzieci?

3 nieodwracalne zmiany.
W jaki sposób rok 2020 zmienił nasze dzieci?
fot. istock.com
11.12.2020
Dominika Stanisławska

Rok 2020 dał nam wszystkim w kość. Konflikty, które skierowały oczy całego świata najpierw na Iran, a potem na Górski Karabach. W międzyczasie pandemia, która uziemiła cały świat. W jaki sposób odbiło się to na naszych dzieciach? W jaki sposób wpłynie to na ich daleką przyszłość?
Zobacz więcej: 
Jak poradzić sobie z nastolatkiem, który nie chce rozmawiać?

3 nieodwracalne zmiany, które zaszły w naszych dzieciach przez 2020 rok

#1 Doskonały kontakt z technologią i lepsze filtrowanie informacji

Kiedy w zeszłym roku szkolnym dzieci przeszły na naukę zdalną, wielu nauczycieli nie umiało sobie poradzić z obsługą najprostszych programów typu Zoom, czy Google Meets. Okazało się, że system szkolny nie nadąża za młodzieżą, jest przestarzały, a wpadki nauczycieli doczekały się filmów w popularnym serwisie. Młodzi ludzie doskonale obeznani z technologią, widząc nieudolność nauczycieli zaczęli sami szukać informacji, a co za tym idzie, zaczęli je filtrować. Dzięki temu, skończyło się bezkrytyczne przyjmowanie słów nauczycieli, a zaczęło się wyciąganie wniosków i argumentowanie własnego zdania, czyli to, czego nauczyciele wymagali, a nigdy nie umieli nauczyć.
Dzięki temu, skończyło się bezkrytyczne przyjmowanie słów nauczycieli, a zaczęło się wyciąganie wniosków i argumentowanie własnego zdania, czyli to, czego nauczyciele wymagali, a nigdy nie umieli nauczyć.
fot. istock.com

#2 Bardziej niespokojni i nieufni

Ograniczenie spotkań ze znajomymi i strach przed COVID-19 doprowadziły do wielu nerwic wśród młodych ludzi. Niestety, będzie to miało negatywne skutki w przyszłości. Dzieci i młodzież będą się bardziej bać innych. Uczenie - zwłaszcza dzieci - że kontakt z innymi jest teraz niebezpieczny, będzie miało poważne skutki, bo skoro "teraz" jest niebezpieczny, to czy w przyszłości coś się zmieni? Demonizowanie spotkań z innymi ludźmi, zwłaszcza dla dzieci, które nie do końca rozumieją co się dzieje, będzie trudne do cofnięcia.
Zobacz więcej: 
Chcesz być szczęśliwa? Oto sposób naukowców!

#3 Otyłość i przejadanie się

Brak ruchu, siedzenie przed komputerem, słodkie i słone przekąski podczas zajęć online, spowodowały, że trudniej będzie się zmotywować do powrotu do normalnej, zdrowej sylwetki, którą większość dzieci miała przed koronawirusem. Wiele dzieci i młodych ludzi prowadziło aktywny tryb życia, a od marca życie w ten sposób jest utrudnione. Oczywiście można ćwiczyć w domu, ale np. dla 8-letniego chłopca, który 2 lub 3 razy w tygodniu grał w piłkę nożną, trening fitness z mamą to za mało (o ile w ogóle się taki odbywa). Dzieci, które są stale w domu, zaczynają jeść z nudów, co może stać się niebezpiecznym nawykiem, trudnym do przezwyciężenia i może zostać przeniesiony w dorosłość ze wszystkimi najgorszymi konsekwencjami.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie